Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Adolfsbergs IK P2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Adolfsbergs IK P2013.
P2013
Följ oss för uppdateringar
Några träningar kvar på året innan vi tackar 2025 och blickar fram mot 2026.
Vad har vi framför oss och vad jobbar vi med?
Friskis och Svettis: Med start vecka 3 börjar vi träna cirkelfys/ cirkelgym på Friskis söder (Coop ladugårdsängen). Träningarna kommer ledas av Johanna och Tina. Passen är bokade under 10 veckor. Dessa pass är onsdagar kl. 18:45-19.45, samling kl.18.30. Kläder för inomhusträning och inomhusskor (obligatoriskt). Passen läggs in på Laget.se och kallelser skickas som vanligt.
Närvarostatistik: Närvarosnittet för 2025 ligger på 43%. Några spelare har över 80% närvaro - riktigt bra! Samtidigt har vi flera som ligger under, och långt under 30%. Vi vill gärna höja snittet, både för lagsammanhållningen och utvecklingen. Glädje kommer ofta med utveckling!
Konditionsträningen på torsdagar tar paus fram till vecka 9. Fram till dess har vi endast fotbollsträning, ingen fys.
Utbyte med P12: Vi fortsätter som tidigare att växla upp spelare till P12 på tisdagar. Man tränar två veckor i rad och sedan byter vi. Om ditt barn inte kan eller vill träna med P12, meddela Daniel H i god tid så vi kan fylla platserna med andra som vill. Vi vill inte missa den här möjligheten!
Cuper: Vi är anmälda med två lag till Eskilscupen i Helsingborg 30/7-2/8 2026. Det är en övernattningscup. Deltagande innebär en kostnad för varje spelare på 1000 kr, som man får betala till lagkassan. Anmälan kommer senare och den är bindande.
Vi tittar just nu på hur vi smidigast tar oss till och runt i Helsingborg. Vid gemensamma resor kan även kostnader för det tillkomma.
Avslutningsvis vill vi önska er ett riktigt bra slut på 2025. Vi ses igen 2026!
Tack för ett fantastiskt år!
//Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera