Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Adolfsbergs IK P2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Adolfsbergs IK P2013.
P2013
Följ oss för uppdateringar
Hej alla,
Vi jobbar ju för att öka på saldot i AIK P13:s lagkassa. Kakförsäljningen har gett ganska bra vinst tidigare år, så vi kommer köra på samma spår även i höst. Vi tänker oss samma upplägg som i fjol, där varje familj säljer minst 15 kakburkar. Alla burkar kostar 70kr och av det så går 33kr/burk till laget.
Vi kör en kort och intensiv säljperiod som startar lördag 16/9 med målsättningen att avsluta den 8/10. Ni noterar det ni sålt i er säljkatalog och vid avslutad försäljningen samlar vi in alla kataloger och sammanställer till en stor beställning. Det finns även en möjlighet att registrera sig som säljare i webshopen men jag tänker att det är enklare att sammanställa om alla gör på samma sätt och endast använder pappershäftet!
Vill man dela eller visa sortimentet digitalt så finns det även på www.kakservice.se/Produkter.
Det är många matcher nu i helgen så vi försöker dela ut säljkataloger och infoblad till varje spelare där. Om det är någon som inte är med i helgen så löser vi det på annat sätt under nästa vecka förstås.
Hoppas jag inte missat något viktigt, ni får höra av er om något är otydligt eller oklart!
peter.rosmark@outlook.com, 0703-863 491
Hälsningar, säljgruppen
| Träning | 20 maj, 17:00 |
| Målvaktsträning | 21 maj, 16:45 |
| Träning | 21 maj, 18:00 |
| Fjugesta IF (borta) | 21 maj, 18:30 |
| Rynninge IK 2 Vit (borta) | 21 maj, 18:30 |
18 maj, 18:30 Lugnets IP 9-F
13 maj, 18:30 Lugnets IP 9-F
13 maj, 18:30 Transtensvallen 9-1
Hej,
RapporteraDet har kommit frågor om möjligheten att köpa sig fri från kakförsäljningen.
Vinsten per burk påverkas inte av hur många burkar vi säljer, så vi har sagt att de som vill kan betala det som motsvarar vinsten från 15 burkar, 500kr.
Meddela Peter om ni väljer att inte sälja, senast 8/10. (0703-863 491)
Ha en bra kväll!
/ säljgruppen
Rapportera
Hej,
Rapporteradet är flera som frågat efter möjligheten att sälja kakor via den lagwebshop som kakservice erbjuder. Kanske sent att skicka ut nu när halva tiden gått men jag delar länken där ni själva kan registrera er som säljare för AIK P13. Ni väljer själva om ni vill registrera försäljningen digitalt på webshopen eller notera det ni säljer i papperskatalogen. Jag försöker hålla koll på båda varianterna på något sätt. :)
https://www.kakservice.se/minasidor/TEJYGI
Om ni vill använda webshopen:
1. Gå in på "Mina sidor" bakom länken ovan
2. Registrera dig som säljare
3. Sälj direkt eller dela din webshop via mail, sms eller sociala medier. Försäljningen kommer automatisk in på "Mina sidor".
Ni som inte vill sälja alls, har som sagt också möjligheten att köpa er fria för 500kr. Vi löser det också när vi avslutar försäljningen. Jag tycker vi har som mål att avsluta försäljningen i samband med Select cup den 8/10.
/ Säljgruppen
Rapportera
Hallå alla,
RapporteraVi närmar oss slutet på kakförsäljningen så det är dags att börja slutspurten där! Jag tänker att de flesta av oss ses på cupen i Latorp på söndag, så ni får gärna ta med er säljlistan dit. Det funkar med en sms:ad lista eller ett foto på säljlistan också, om ni inte kommer till Latorp.
Ni som säljer via webshopen eller friköper er kan väl meddela mig med sms när ni är klara där, allt senast söndag 8/10!
/ Peter, 0703-863 491
Rapportera
Hej,
Rapporteravi är klara med kakförsäljningen och de allra flesta har rapporterat in sina kakburkar men vi saknar fortfarande sammanställningen för några av er.
Ni som inte lämnat in er försäljningslapp får gärna ta en bild och sms:a den till mig, 0703-863 491. Om ni föredrar att friköpa er så vill jag att ni meddelar det också.
Tack och ha en bra kväll!
/ Peter, 0703-863 491
Rapportera