Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Älvängens IK Dam 7 mot 7
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Älvängens IK Dam 7 mot 7.
Dam 7 mot 7
Följ oss för uppdateringar
Lirarnas lag ÄIK - L8 Marta 1-0. Inte våran bästa match men 3 goa pinnar.
Rapportera
Jag kurerar fortfarande och hoppas vara kurant till matchen ( om man nu får vara med!!)
Kommer tyvär inte idag heller :(
Kämpa på tjejer!
Hilsen Anki
Jag var i Stockholm på jobb i tisdags så därför kom jag inte på träningen. Idag kan jag tyvärr inte heller, P99 har match på Älvevi som börjar kl. 19.00.
PS. Det är bra med nickövningar så länge man inte tar emot bollen på näsan... då blir den ganska blå - kanske skiftar den i grönt när vi ses nästa gång.
Hej Steffi,
Jag såg ett par vita Converse när jag tränade P99 igår kväll. De står kvar till vänster om trappan till "omklädningsbyschan", vi puttade in dem lite under så de inte skulle bli blöta. Det låg även ett par benskydd kvar...
Någon som möjligtvis tog med sig mina converse från träningen i tisdags ?
Rapportera
Kommer tyvärr inte idag, försöker kurera min ljumske! Kan i alla fall ta mig fram hjälpligt idag!
Träna på i det härliga vädre ! Hade mer än gärna varit med!! :/
Krya på dig Maria! Rensning är FARLIGA saker :)
Askims syn på dagens match:
RapporteraUpp på tredje plats igen
Askim-Älvängen blev verkligen en händelserik match idag på Kobben.
Det började med att två av våra mittbackar var tvungna att lämna återbud alldeles innan matchstart.
Vi inledde matchen riktigt bra och kunde ta ledningen när Lollo sköt stolpe-in efter ca 10 minuter.
Älvängen kom in mer och mer i matchen och kvitterade på en snygg hörna när det var ca 10 minuter kvar på första halvlek.
Med 1-1 gick vi till pausvila och taktiksnack. Nu tar vi det här tjejer!
Efter drygt 10 minuter blev vår målvakt utvisad efter att ha tagit med hand utanför straffområdet. Inte bra att bara spela med 10 man men Jennifer räddade ett eventuellt mål. Snabbt fick vi ta på Sarah målvaktshandskarna och en väst. Frisparken som följde hade ett farligt läge men Sarah kunde rädda med en benparad.
Utvisningen tände hela laget som började inse allvaret och direkt började röra sig mer när vi bara var 10 spelare.
Det kändes väldigt skönt när vi fick en spelare fälld i straffområdet och domaren direkt pekade på straffpunkten. Lollo tog den och 2-1 till oss. Yes!
När det bara var några minuter kvar satte Lollo "spiken i kistan" genom ett långskott som seglade förbi Älvängens målvakt.
Vi vann med 3-1 och är tillbaka på tredje plats i serien.
Bra jobbat idag hela laget! Vi vill se mer av spelade som ni spelade i andra halvlek!
________________________________
Askims IK - Älvängens IK 3-1 (1-1)
Spelare: Alicia Hentchel, Amanda Karlsson, Amanda Lorén, Frida Boriero, Jennifer Fransson MV, Julia Friberg, Lisa Munter, Louise Enberg, Malin Svensson, Marina Sultani, Rebecca Cameras, Sandra Boriero, Sarah Fredborg, Tina Ranjbar
Mål Askim: Louise Enberg (3)
Varningar: -
Utvisning: Jennifer F