Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om AIK Handboll F14 födda 2011/2012
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från AIK Handboll F14 födda 2011/2012.
F14 födda 2011/2012
Följ oss för uppdateringar
Nedan information har kommuniceras från AIK Handbollsstyrelse. Vi håller er uppdaterade och så länge vi/ ni inte får ytterligare information så tränar vi som vanligt med de restriktioner som angivits.
Info
Som flera säkert sett och hört har Regeringen och Folkhälsomyndigheten idag meddelat på presskonferens att beslutet att låta barn och ungdomar födda 2005 och senare spela match ändras. Enligt RF gäller det från den 1 mars. Bakgrunden är att de inte anser att beslutet har följts så som avsett.
Vi inväntar besked från Handbollsförbundet Öst (tidigare Stockholms handbollsförbund).
På presskonferensen sades också att Folkhälsomyndigheten för dialog med Riksidrottsförbundet kring elitverksamhetens matcher och att de ska återkomma med mer information kring det. Vad dialogen berör nämndes inte.
Svenska handbollförbundet har under dagen meddelat att de fattat beslutet att spelet i Div 1 och nedåt (seniorer) avvecklas för säsongen.
| Träning | 21 maj, 19:30 |
| Träning | 22 maj, 17:50 |
| Träning | 25 maj, 18:00 |
| Träning | 28 maj, 19:30 |
| Järnvägen cup | 29 maj, 15:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera