Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Asmundtorps IF Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Asmundtorps IF Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Tjena Oltner, lagkapten i damlaget.
Nu är sösongen 2024 färdigspelad, hur har du upplevt säsongen?
"Jag har upplevt säsongen som en väldigt bra säsong med tanke på hur knakig start vi fick. Jag har blivit positivt överraskad av vad vi lyckats åstadkomma med tanke på omständigheterna.
Alla har varit otroligt flexibla och anpassat sig väldigt bra. Fotbollsmässigt så har man sett en stor utveckling i laget. "
Nämn någon spelare som du tycker har stuckit ut under säsongen på ett positivt sätt.
"Jag tycker att Cajsa Elmberg har stuckit ut. Hon har inte haft toppar och dalar som alla andra i laget. Hon har alltid hållt en väldigt jämn och bra nivå. "
Är ni som lag nöjda med en fjärdeplats?
"Jag är väldigt nöjd med en 4:e plats. Återigen, över förväntan.
Jag vill ha ett till år i 4:an för att bli ännu mer samspelta."
Hur går dina och lagets tankar inför 2025?
"Mina och lagets tankar är nog detsamma. Det har varit mycket snack om att vi ser framemot nästa år. Att se vad vi mer kan åstadkomma och hur mycket mer vi kan utvecklas som lag.
Jag är taggad."
Vad är ditt bästa minne från säsongen?
"Jag har faktiskt svårt att välja ett, det är faktiskt väldiga många goda minnen.
När vi vann mot häljarp på deras hemmaplan trodde jag var det som jag skulle känna var det bästa , men det bästa minnet som ligger mig varmt om hjärtat var den spontana pizzakvällen/sushikvällen med laget. Det var enkelt och familjärt. Det kändes som om vi var en enda stor familj, man kände trygghet och värme. Allt var så enkelt och härligt! En varm sommarkväll med fantastiska vänner, kubb och god mat. Absolut det bästa ❤️"
Vi tackar Nathalie för att hon ville svara på lite frågor kring säsongen.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera