Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Asmundtorps IF Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Asmundtorps IF Damer.
Damer
Följ oss för uppdateringar
Dagen match var vi beredda på att Lödde skulle starta i ett högt tempo men det blev precis tvärtom, tyvärr så är vi inte heller alls på hugget i första halvlek och när Lödde får igång sitt spel så blir vi helt för låga i våra positioner och ligger för långt ifrån våra markeringar. Vi lyckas ändå hålla borta Lödde från att få jätte farliga chanser och vi har 0-0 i halvlek.
Andra halvlek gör vi lite byte och vi hamnar bättre i våra positioner dock får vi inte riktigt flyt i vårt spel. Lödde slår mycket långbollar och vi har inte samma kollektiv när vi går till anfall som vi hade förra veckan.
1-0 gör Lödde på en rejäl bjudning från oss och där vill jag ge laget en stor eloge för att ni stöttar varandra för misstag det gör vi alla och tyvärr vissa märks mer än andra och man kan bara lära sig något av det.
Tjejerna ger inte heller upp utan gör det vi är bäst på, kriga hela matchen ut och det ger resultat idag. Vi går ner på en 3 backslinje för att försöka få till en kvittering och det tar bara 30 sek innan vi kan utnyttja ett misstag från Lödde och kvitterar till 1-1. Tjejerna förtjänar poäng idag och hitintills i höst har vi lyckats fördubbla vår poäng skörd jämfört med i våras och fler poäng ska vi jaga innan serien är slut.
Vi tackar publiken för stödet och hoppas vi ses i Höganäs den 12 september.
Pia
Jenny Dahlin 1
Matchens lirare: Johanna Benediktsson
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera