Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om 018 PS

Följ

018 PS

Följ oss för uppdateringar
Följ
018 PS
018 PS

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 6 apr 2012 BlåTunga

    För din fina dikt vi tackar å så mycket! Referat och referat, starten på resan till Eskilstuna var mycket besvärlig. Nog för att jag har kört hem från boule (2X i år) i mycket besvärliga väderförhållanden så var det inget mot detta. Jag hade helt räknat bort Bore och glatt bytt till sommardäck. Nåväl det kände Bore till så snön föll fritt under natten. Det var i sanning glashalt och jag hann inte ens in till stan innan den första olyckan hade skett. Ett par damer hade kört rakt fram i en rondell, inga personskador men bilen stor halvvägs upp på rondellen. Det var så halt att det var direkt svårt att ta sig igenom rondellerna även i snigel fart. Väl framme hos H var jag beredd att ställa in resan men på det örat ville inte H alls höra på. Hade det varit något trivialt såsom jobbet hade jag aldrig kört vidare men nu gällde det boulespel så vi åkte! Spelet då, vi förlorade” lyckligtvis” en match i polen vilket medförde att vi fick spela i ett sträck med bara en kort matpaus. Utan tvekan en stor fördel för oss. Vi mötte många bra lag på vägen och lyckades vinna många mycket jämna matcher. Även finalen mot Adam och Jerry (Sör) var jämn men de var något starkare. Sammantaget en mycket trevlig bouletävling och det känns också alltid mycket bättre att förlora mot ett lag som uppskattar att vinna och blir glada, så ett stort grattis till Adam och Jerry.

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 apr 2012 asinho

    åjovars hr H - det var kul även för mig i lördags

    fast det bidde inte 12-timmars just för mig, vek ner mig redan efter sju timmar
    fast javisst, några göbbs (olof, figge, per, dick, janne + 1st ludendorf) spelade 13-timmars...

    blire någe referat från Eskils?
    kom igen nura, H lr Blå

    må gott
    asinho

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 apr 2012 H

    Vi har tydligen berikats med en skald i klubben.
    :)
    Tackar så mycket Asinho, det var en trevlig tillställning. Misstänker att ni hade det fint i Utk-hallen också på "12-timmars"?

    Rapportera

    Rapportera

  • 4 apr 2012 asinho

    Tjohooo kamrater i Eskils sista mars

    grattis på Dig, O store Tunga Blå
    å likaså till Dig, Du lille valpen H
    inte många alls, som kunde slå Er två
    då Ni kämpa Er fram, ända till plats 2
    inte pjåkigt alls, kan man ju tycka då

    heeej - å hå
    en Glad Påsk jag önskar Ni alla må få
    asinho

    Rapportera

    Rapportera

  • 4 apr 2012 Brell

    Funderar skarpt på att hänga på, men då får in ta med ordentligt med selmor....

    Rapportera

    Rapportera

  • 29 mar 2012 nasarn

    Hej.

    Boende i Mora under DM-helgen är nu bokat och det blir åter på Åmåsängsgåden. Tre st 4-bäddsstugor samt specialboende till BlåTungan :) . Pengarna kommer att faktureras i förväg så det är av största vikt att jag får veta vilka som kommer att vilja bo. I dagsläget vet jag om Lasse, Uffe, Anders, Peter, Jan-Å, Rikard samt undertecknad.
    Sprid nu gärna ut denna information så snart som möjligt till alla våra kamrater.

    Mvh Tomas

    Rapportera

    Rapportera

  • 28 mar 2012 Rille

    Hej kamrater!
    Jag har fått kallelse till SBF årsmöte i Stockholm 21-22/4 om det är någon som skulle vara intresserad av att gå på detta :-/

    Rapportera

    Rapportera

  • 24 mar 2012 Uven

    Jag är intresserad av boende i Mora i samband med DM.

    Uven

    Rapportera

    Rapportera

  • 23 mar 2012 nasarn

    Hej.
    Påminner igen om att DM i Mora närmar sig med stormsteg, sista helgen i maj. Är det någon som är intresserad av boende så behöver jag veta omg. Mvh Tomas

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 mar 2012 nasarn

    Pontus, detta var enligt Björn en av punkterna som ska avhandlas på lördag. Mer än så vet jag inte :)

    Rapportera

    Rapportera