Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om 018 PS
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från 018 PS.
018 PS
Följ oss för uppdateringarDammet har börjat lägga sig efter en intensiv sm vecka, vidunderlig mix av besvikelser och glädje och suget börjar kännas igen. Jag är gärna med och sparrar, närmaste veckan eller så får det i så fall bli nere på skånebanor.
RapporteraSåja, gräsmattan klippt och det första träningspasset efter SM avklarat. Jag är gärna med och sparrar det skulle vara både roligt och nyttigt. Med tanke på att vi skall ha 6 trippellag till seriespelen så kan kanske tillräckligt många vara med för att få tillstånd en sparringdag. Själv kan jag spela vilken dag som helst de närmaste två veckorna.
RapporteraBoosten som öppna laget behöver, är att alla börjar träna, och inse ska vi vara i ettan, så är det, det som gäller. Jag har sagt det förut och säger det igen. Saknar öppnalaget samlingar, där man sätter ihop dom tänkta lagen, Sen sparras man mot tex v55. I en 5-6 matcher, där alkohol är totalt förbjuden. Ska vi stärka den öppna klassen, måste det till en förändring, annars kommer hissen gå neråt.
RapporteraInte känner jag till några semlor som flög söderut, dock flera som hade destination nordnordväst!
RapporteraBra spelat Dick och Per! Mycket nära centercourten troligtvis bara ett enda klot. Jag såg att ni spelade koncentrerat och noggrant så förlusten berodde på starka motspelare.
Rapportera
Som sagt: Starkt jobbat DickO & Pelle!
Lycka till med finslipandet Hr Shortsock..., och som vi vet : Av barn o dårar får man höra sanningen!
Och trevligt har det varit, inte minst tisdagens klubbspel, men inte flög väl alla Selmor söderut Brell?
Minst 2/3 delar stannade ju kvar i de hos eremiterna i norr, d v s Nathalie o jag!
Instämmer med tidigare skribenter, bra jobbat Per o Dick. Ser onekligen bra ut på veteranfronten och det kan vara så att det öppna serielaget behöver lite boost ifrån er om chansen till div1 spel ska finns kvar.
För egen del har SM rent spel o resultatmässigt varit tuuuungt. Efter förödmjukelsen i trippeln fick jag den oförsynta frågan av min yngste om jag kom sist. Och ja, med tanke på den skrala poängen så kunde jag inte få fram något annat svar än - Ja.
Inte mycket bättre blev det av dubbelspelet och summeringen av SMet i år blir att jag på 4 matcher missar att komma upp i 13 poäng sammanlagt!
Nåja, vad är väl en bal på slottet.
Serien är ju först om några veckor så än finns ju chans att finslipa lite detaljer ;)
Snyggt jobbat Per och Dick.
Ser att vi i V55 har varit bra med i alla grenarna och att det bara har varit små detaljer som skiljt oss från att få fler topplaceringar än Lasses 3:e plats.
Så nästa års SM i Malmö ser lovande ut.
Innan dess så ska fixa kvar det öppna laget i Div 1 och se till att V55 får kvala till elit, vilken härlig utmaning att se fram emot om ett par tre vekor.
Vilket härligt gäng vi är i 018, vilken skön vecka jag har haft tillsammans med er.
Att sen ett antal selmor befriades från ett ofrivilligt liv som erimiter i norr och nu har blivit återförenade med resten av familjen, ser jag som "grädde på moset" den här veckan. Enda negativa jag kan komma på är den farliga cykelvägarna, bara rena turen att jag kom helskinnad tillbaka hit till södern.
Bazzzinga
Om halsen inte helt torkat ut och magen åter börjar fungera som den ska, så visst kan jag tänka mig en dag fylld av boule med andra som ska spela seriespel.
RapporteraBehöver isf veta datum rätt snabbt, då mina arbetsfria dagar resten av sommaren är rätt så få. Men med lite planering så går det säkert att få till det.