Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Wollsjö AIF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Wollsjö AIF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Då var dagen kommen till seriestarten 2023
Vi började borta mot Gärsnäs AIS i ett soligt väder men blåsigt.Samt premiär på gräsplan.
Vi spelade vårt nya spelsystem för säsongen
4-1-4-1.Hade med fått några återbud inför match,
sjukdomar och skada.Men vi blev 2 avbytare till sist.Så ett stort tack till Moa Silvborg att ställa upp.
Vi började första halvlek med motvind.Det började med att vi blev nertryckta av Gärsnäs i dom första minuterna av matchen.Men tyckte vi kom in i matchen sen och hitta våra positioner.
Så vi kom mycket på kontringar och avslut,samt mycket folk följde med upp.
Men bollen ville inte in.Så blev 0-0 i första.
Andra halvlek med medvind.Så satte vi full framåt som vi slutade första.Gärsnäs blev mycket nertryckta på deras planhalva.Kom dom över så blev de snabbt upptagna av våra spelare.Och vi vann tillbaka bollen och kunde gå till anfall igen.
Och lägen blev det med.
Men till sist så fick vi in bollen.Det var ett ordentligt skott av Rebecka som letade sig in i målet.1-0 blev det.
Vi fortsatte pressa ner Gärsnäs på deras planhalva och vi får många lägen.Men blev inte fler mål tyvärr.
Dom flyttade upp fler spelare i slutet och de kom högre upp i planen och kom nära mål men vi klarade stoppa dom.
Så vi vinner med 1-0
Det vi tar med oss från denna matchen är tycker jag att vi kommer till många avslut och får upp mycket folk i anfall.Samt att vi ser riktigt bra ut bakåt i år igen.
Jag berömmer hela laget idag.
Ifrån målvakt och ända upp till anfall.
Nu laddar vi igen till torsdagsmatch!!
Froza WAIF
Mvh Tränarna
| Kicka ut julen med oss! | 10 jan, 18:00 |
| Träning | 13 jan, 19:00 |
| Träning | 15 jan, 19:00 |
| Spelarmöte | 20 jan, 19:00 |
| Träning | 22 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera