Avbryt
Börja följ

Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Västanfors IF BK

Följ

Västanfors IF BK

Följ oss för uppdateringar
Följ
Västanfors IF BK
Välj lag

Skriv i gästboken

1000 tecken kvar

Gästbok

  • 7 dec 2011 PSP

    Det är en intressant omg i kväll. Skutskär ska inte vara en omöjlig uppgift för Västanfors, medans KIS ska möta Örebro borta och där visar det sig om Köping kan fortsätta hålla relativt tätt bakåt, några poäng räknar jag inte med för KIS.
    Helgen som kommer blir också spännande. KIS har två hemmamatcher, Skutskär och Haparanda och Fläkten möter Haparanda som är ett helt annat lag borta än hemma.
    Men ikväll får man sitta framför datorn och följa matcherna på Elitrapport.se

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 dec 2011 Lillis

    Kollade årets seriestatistik för Fläkten versus Köping.

    Köpings IS BK - IK Tellus 5 - 3 (0)
    Finspångs AIK - Köpings IS BK 2 - 3 (+2)
    Köpings IS BK - Falu BS BK 1 - 9 (0)
    UNIK BK - Köpings IS BK 6 - 3 (0)
    Ljusdals BK - Köpings IS BK 3 - 0 (0)

    Falu BS BK - Västanfors IF BK 8 - 5 (0)
    Västanfors IF BK - Finspångs AIK 2 - 9 (-2)
    Västanfors IF BK - UNIK BK 6 - 4 (0)
    Ljusdals BK - Västanfors IF BK 15 - 0 (0)
    Västanfors IF BK - IK Tellus 1 - 5 (-2)
    Västanfors IF BK - IFK Rättvik BK 0 - 0 (-1)

    I min värld så borde Fkäkten ha tagit 6 poäng i de tre matcherna mot Finspång, Tellus och Rättvik och eftersom det endast blev 1 poäng i dessa tre så ligger Fläkten på minus 5, efter 6 spelade matcher.

    Köping har motsvarande plus 2 efter 5 spelade matcher, se ovan.

    Hittills har Köping gått bättre än förväntan och Fläkten sämre, men slår man Skutskär ikväll så är man endast på minus 3 :) eftersom jag på förhand inte trodde på någon poäng för Fläkten i den matchen.

    Nu hoppas jag på bästa laget för Fläkten och spelsugna lirare som tar för sig 100% i varje kamp, då blir det garanterat ett bra resultat :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 7 dec 2011 Lillis

    Skönt att höra att vi är välkomna PSP :)

    Jag tycker det är skitkul när supportrar från olika lag kan visa varandra den respekt man förtjänar som supporter. När matchen har blåsts igång kan man munhuggas och sjunga ramsor om varandra men när matchen slutat ska man ändå kunna tacka och vara justa mot varandra :)

    Oavsett om vissa tycker det, så är det inte på liv och död :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 6 dec 2011 PSP

    För mig som supporter så spelar det egentligen ingen roll vilka siffror det blir, för det är poäng lagen spelar om. Varje match är ny och de som är spelade är oviktiga då. Så på Annandagen är det två lag som är i behov av poäng för att slippa nedflyttning och kval som möts. Sen tillkommer prestige och sånt icke helt oviktiga saker. Förra säsongen vann KIS hemma med 3-0. De målen samt en del annan bandy finns på min kanal på youtube, gå in på kirespappa så hittar ni allt. Jag hoppas att det som vanligt kommer mycket folk från Fagersta till Krillan. Även om vår arena inte är så mycket att skryta med, ni är välkomna iallafall. :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 6 dec 2011 Mike

    Mig veterligen är det skillnad på perfekt is och en is förstörd av regn och snö också. Lite mer lättspelat på en bra is. Speciellt för lag som vill spela bandy.

    Men ska vi prata resultat så är det ganska stor skillnad mellan att vinna med 6-4 och få stryk med 6-3. :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 6 dec 2011 KIS

    Ja något lär dom ju hitta på så dåligt som det gått hitills, något annat vore förvånande. Dom kanske ska göra som man gör när man har diarè, dvs täta till där bak.

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 dec 2011 Lillis

    Visst ska Fläkten ge Söping en tankeställare på Annandagen, så håll i hatten! :)

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 dec 2011 KIS

    Tja köttmur eller inte, 3-0 eller 15-0 är ju en viss skillnad.
    Det kanske visar sig på Annandagen vilket av lagen som är bäst på att försvarar sig då det är lättare än att göra mål.

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 dec 2011 Erik

    Vad Västanfors behöver mest av allt måste vara en målskytt, på de tre sista matcherna har man gjort ETT mål :/

    Rapportera

    Rapportera

  • 5 dec 2011 Erik

    När kan man hämta ur kalendervinster?

    Rapportera

    Rapportera