Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vedby-Rönne IF Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vedby-Rönne IF Seniorer.
Seniorer
Följ oss för uppdateringar
A-laget åkte igår på sin första förlust i serien , då Örtofta stod för motståndet på en blåsig Bruksvallen .
Första kvarten blir tyvärr ödesdiger , då vi inte alls är med i matchen , utan låter Örtofta gå upp till en 3-0 ledning.
Ett par byten & ett straffmål senare går vi till pausvila med 1-3 .
I halvlek pratar vi bland annat om att hitta glädjen, hjälpa varandra & alla var vi överens om att ingen kunde vara nöjd med sin prestation.
Andra halvlek äger Vedby/Rönne fullständigt & ÖIS satsar likt den första halvleken på långa bollar upp till den mycket skicklige Anders Persson som tyvärr får betraktas som matchens lirare.
Matchen slutar med en 4-2 förlust för Vedby/Rönne efter 2 straffmål av Fredrik "Todd" Danielsson.
Sammanfattning :
Vi faller till slut med flaggan halvt på topp, men där första kvarten måste få oss att inse att det är från minut 1 som vi ska spela fotboll.
Undertecknad vill idag ge beröm till Nicklas Polle Pålsson för hans vilja , attityd & vinnarskalle . Tyvärr hängde inte vi andra på . Håkan Svahn & Daniel Berg var också med i gruppen & gjorde båda två bra insatser !
Med det vill jag rikta ett stort tack till samtliga spelare som ställer upp för Vedby/Rönne & sina vänner. Det är när alla Goa killar är samlade man mår som bäst! Vi vinner tillsammans & förlorar tillsammans . Vi är Vedby/Rönne & vi är Sveriges goaste gäng !
Träning Tisdag & Torsdag följt av en fet revansch På Fredag hemma mot Stehag.
Kanske till & med festrådet har nåt i kikarn ?
Väl mött på Tisdag!
Vedby/Rönne IF Mot Nya Mål - På Åkrar Röda & Blå
Jonas Ivarsson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera