Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Vattjoms IK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Vattjoms IK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
En del killar har redan kommit in i det som heter pubertetstillväxtspurten, och några är precis på väg dit. Tillväxtspurten är en period då man växer fort. När kroppen växer fort är det vanligt att man kan börja få ont. Vanliga ställen att få ont för idrottande killar är framför allt leder, men även ryggen. Vanligast är ont i hälsenor och knän. Det är viktigt att veta att det oftast inte är farligt att ha ont. Speciella stöd/skydd och vila brukar ofta hjälpa. Hjälper inte det kan det vara läge att ta kontakt med vårdcentral. Prata med oss ledare om ni har så ont så ni inte kan göra vissa övningar till exempel. Vi kan också hjälpa till med specifika övningar som man kan göra hemma för att underlätta.
En av anledningarna till att man får ont är att skelett och leder växer fortare än musklerna. Därför blir belastningen för hög på lederna, då leder och senor måste göra det arbete musklerna normalt gör. För att underlätta för killarna och förebygga ont, har vi börjat med lite skadeförebyggande övningar på träningarna. Vi har också börjat med något som kallas knäkontroll och bålkontroll. Det är helt enkelt styrkeövningar som förebygger skador och ont. Tråkigt och jobbigt, men viktigt!
För att kunna göra dessa övningar utan ta så mycket halltid har vi nu bestämt att alla måste vara ombytta och klara 18.40 hädanefter. Då ska även vattenflaskor vara fyllda, klubbor och glasögon framplockade och allt annat färdigt för träning.
Vi kommer också träna ovanstående saker, samt explosivitet, snabbhet och rörlighet på ett nytt träningspass. Det passet ligger på onsdagar mellan 18.45-19.45. Då har vi tillgång till brottarhallen. Samling i sporthallen som vanligt. Ingen klubba behövs.
Inga kommande aktiviteter
|
|
HAN ÄR HÄR FÖR ATT STANNA! |
| 7 maj | Vattjomsbladet |
| 30 mar | FÖRENINGSKAMPEN |
| 28 mar | Vattjomsbladet |
Hej!
RapporteraBörjar det nya passet idag? W är väldigt förskyld så tveksamt om han kommer dock.
Rapportera
Albin kommer inte på onsdag.han är för tröt
RapporteraRapportera