Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Valbo FF Valbo Gym & Fitness
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Valbo FF Valbo Gym & Fitness.
Valbo Gym & Fitness
Följ oss för uppdateringar
Dags att presentera våra yngsta instruktörer och vi är superglada att ni vill fortsätta dansa hos oss och med våra deltagare, välkomna tillbaka Smilla och Julia!💃
Hejhej!
Smilla och Julia heter vi och vi kommer hålla danspass på tisdagar 18:15.
Detta blir vår andra termin på Farmec och även som instruktörer överlag och vi är supertaggade!
Julia har en nästan 16 år lång bakgrund som dansare inom olika stilar och ungefär hälften av den tiden som tävlingsdansare.
Att just dansen är en så stor del av mitt liv beror på den bredd som finns, möjligheten att uttrycka och förmedla känslor och framför allt den enorma glädjen och energin! När jag inte står på dansgolvet så tränar jag även en del styrka och kondition på egen hand.
Smilla har spelat fotboll i ungefär 12år men la skorna på hyllan efter säsongen med Valbos damlag 2016. I 11 år har jag även dansat flera gånger i veckan och började för 4 år sedan även tävlingsdansa, vilket jag ännu håller på med. Att dansa är mitt bästa sätt att uttrycka mig och koppla bort vardagen och därför tillbringar jag större delen av min fritid på dansgolvet.
På våra pass fungerar det som på en danslektion: vi börjar värma upp och mjuka upp kroppens alla delar för att sedan köra en lättare styrka. Sen kör vi dans, dans och lite mer dans innan vi varvar ner och stretchar.
Dansen vi kör är en blandning av nya och gamla danser i olika stilar som hiphop, bollywood, show, jive och allt där emellan. Så förhoppningsvis finns det en stil för alla!
Det vi vill förmedla och dela på tisdagarna är en gemenskap där vi släpper allt utanför salen, peppar varandra och lägger allt fokus på dansglädjen! Ett pass där alla kan vara med oavsett ålder, kön, träningsbakgrund eller danserfarenhet.
Och varför är vi två instruktörer? Jo, för att allt blir roligare ju fler man är, så kom och dansa med oss!
Välkomna tillbaka tjejer efter sommaruppehållet! 💃
Inga kommande aktiviteter
| 18 dec | 2025/2026 |
| 18 dec | Kansliet tar Semester! |
| 19 nov | Valbocupen 2026 (Damer) |
| 5 nov | Bingolotter |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera