Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Visby AIK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Visby AIK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Så var vi igång med säsongen 2021....
Efter flera månaders väntan i dessa pandemitider så fick vi så spela matcher...
Det har varit mycket träning men så kan det faktiskt få vara på sin plats med lite matcher...
Vi spelade på tisdagen, 15/6, en intern match i div 6 mellan B och C laget och det var så kul att se många AIK tröjor på Traume spela match. Fler och fler har börjat spela i AIK och vi kan nu få se flera lag spela matcher än förra säsongen...vi växer för varje säsong.
På söndagen, 20/6, så var det dags att spela första matchen i div 5 efter att vi ramlade ur div 4 förra säsongen. Vi har legat i rejält för att spela in och följa vår spelidé och vår målsättning för säsongen. Vi höll fast vid vår spelplan och vi fick som återigen se Elias öppna upp målskyttet även i div 5 som han hade gjort i div 6 på tisdagen. Det var tryckande varmt och det märktes givetvis på spelet och vattenpauserna var mycket efterlängtade av ALLA.
Vi avslutade med att hålla nollan även i denna match och både Oscar Martelör och Niklas Ericsson har därmed fått hålla nollan i första omgången. Bra slit i försvaret och från mittfält och anfall!!!
Nu är det att fortsätta på den inslagna vägen...vi har en bra bit kvar av säsongen.
| Träning | 11 maj, 18:00 |
| Visby BoIS (hemma) | 13 maj, 19:00 |
| Visby BoIS (borta) | 16 maj, 14:00 |
| IFK Visby (borta) | 20 maj, 19:30 |
| Hangvar SK (hemma) | 27 maj, 19:00 |
| 5 maj | Extra årsmöte - 27 maj |
| 16 apr | Kvartersligan schema |
| 12 apr | Städ och fix dag på Traume |
| 10 apr | Club INTERSPORT 25 % rabatt |
| 3 apr | Glad Påsk |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera