Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Trångsunds IF Team 02 - U16
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Trångsunds IF Team 02 - U16.
Team 02 - U16
Följ oss för uppdateringar
Nu är årets höjdpunkt för 03 grabbarna avklarad. Värmland Trophy är färdigspelad och Trånkan grabbarna visade att vinterns träningar hade gett resultat. Helgen började med gruppspel i Vålberg på fredagen där följande lag bjöd på motstånd, Rödovre (Danmark), Brinken (Sverige) och Blues Mk 2 (Finland). Detta visade sig vara en av de bättre grupperna i turneringen. Brinken vann senare C slutspelet, Rödovre slutade tvåa i C slutspelet och Blues MK 2 vann B slutspelet.
Fredag 28/2
Första matchen var mot Danskarna. Detta var våran sämsta match under helgen och vi förlorar med 5-4. Det enda possitiva var att vi lyckades skaffa en ny Trånkan supporter i Rikard. Rikard följde sedan slaviskt alla Trånkan matcher. Tack Rikard.
Nu var det dax att spöa Brinken om det skulle finnas någon chans till A playoff. Vi vann med 5-4 och var fortfarande med i racet. Efter lite mat och vila så var det dax för viktigaste matchen denna helg........ att förlora mot Finland är ju inte ok :) Grabbarna spelar jättebra och finnarna är chanslösa. Slutresultat 3-1. Nu hade vi säkrat 2 poäng och 2 plusmål till morgondagens A playoff.
Lördag 1/3
Motståndarna i A playoff belv följande lag Brynäs IF och Täby HC. Första matchen spelades mot Brynäs och blev aldrig riktigt spännade eftersom vi var nummret större och målen ramlade in i strid ström. Noterbart är att vi hade sex olika målskyttar i matchen som slutatde 7-0. Detta resultat innebar att vi var klara för A slutspel redan innan matchen mot Täby. Täby är ett bra lag och dom vann rättvist mot oss med 5-1 i dagens sista match.
Söndag 2/3
Söndag förmiddag och kvartsfinal i A slutspelet mot Arlanda Wings. En jämn och tuff match som vi tillslut vinner med 3-2. Motståndare i semifinalen blir Göta Traneberg efter deras staffvinst mot AIK. När matchen väl startar så tar vi ledningen med 1-0 och hade bud på ett par mål till men det syns att grabbarna börjar bli trötta och ett par extra spelare hade varit skönt att ha...... GT kvitterar med 4 minuter kvar och matchen går till sudden death. I sudden death så har vi inte så mycket att komma med och GT avgör redan efter 39 sekunder. Surt då vi hade dom på kroken men dom lyckades slingra sig ut. En spolning av isen senare och det var dax för match om 3 pris mot Täby HC. Täby hade vilat efter sin semi förlust så om det är svårt att vinna mot dom i vanliga fall så blev det inte lättare nu........ Grabbarna gjorde vad de kunde men det fanns ingen kraft kvar och Täby vann med 4-2.
Om summerar denna helg kan inte grabbarna få ett annat betyg än SUPERBRA 4:e plats i en av de svåraste turneringarna i Sverige är bra gjort av "kvartersgänget" från Trångsund. Det ytterst små maginaler som gör att vi inte spelar final mot Blues MK 1. GT lyckades med ett bra försvarspel vinna all matcher i slutspelet på straffar eller i sudden death.
Jag vill också tacka alla ledare och föräldrar för en väl genomförd helg.
/Mathias
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera