Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torsby IF U-Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torsby IF U-Herr.
U-Herr
Följ oss för uppdateringar
Det går fortsatt bra för Torsby U i division 5 Värmland västra herr i fotboll.
På söndagen mötte laget Kils AIK på Leksbråten och tog med sig ännu en seger. Därmed har laget vunnit sex matcher i rad. Segerresultatet mot Kils AIK blev 2-0 (1-0).
Torsby U:s tränare Andreas Nordlander kommenterade matchen:
- Återigen var det dags för en sexpoängs match idag mot Kil. Vi tar kommandot direkt ifrån start och får matchbilden dit vi vill. Vi gör 1-0 i minut 27. Känns kontrollerat i första halvlek. Vi inväntar oss en anstormningen det kommer ingen, visst Kil trycker fram men vi håller oss till vår gameplan. Och vi gör 2-0 med 30 minuter kvar. Vi har bud på flera mål. Extra plus idag till Emil "Väggen" Hedén i mål.
Matchen förblev jämn målmässigt till Torsby U tog ledningen i 27:e minuten, genom Kristoffer Fallgren. Med en halvtimme kvar att spela nätade Kristoffer Fallgren och ökade ledningen för Torsby U. Det fastställde slutresultatet till 2-0.
Torsby U är på andra plats i tabellen.
I nästa match möter Torsby U Svanskog borta på söndag 29 augusti 14.00.
Inga kommande aktiviteter
|
|
Torsby IF Veteranpool |
| 10 dec | Grattis till vinsten! |
| 29 nov | Tiffuttravet |
| 19 nov | Veteranpoolen fixar golv |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera