Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tomelilla IF Handboll herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tomelilla IF Handboll herr.
Handboll herr
Följ oss för uppdateringar
Sebastian Nygren 30 år från Simrishamn. Bor just nu i Nybrostrand med min sambo Sara.
Jag började spela handboll som liten knatte (minns inte exakt hur gammal jag var) i Österlens IK. Vi hade ett härligt gäng som trivdes ihop och efterhand började träna hårt för att bli riktigt bra. Som Juniorspelare blev Ystads IF intresserade så dit bar det säsongen 09/10. Under mina tre säsonger i Ystad fick jag träna med A-laget, göra något kort inhopp samt spela mycket både i Junior och B-lag. Samtidigt spelade jag i skånelaget och senare även i Juniorlandslaget där jag fick va med och vinna VM-brons med 92/93-kullen.
Efter tre år i Ystad flyttade jag till Karlskrona för spel i Allsvenska Hästö IF. Det blev två säsonger i allsvenskan innan jag valde att flytta hem till Skåne för att studera i Malmö. Under studietiden spelade jag några säsonger för H65 Höör i division 1. När vi åkte ur division 1 med Höör så var jag ganska trött på handboll och hade ett litet uppehåll fram till att Tomelilla IF hörde av sig. Min gode vän Sebastian Mårtensson frågade om jag ville spela några matcher för TIF och jag tänkte varför inte? Det blev några divison fyra matcher den säsongen och säsongen efter hörde IK Lågan av sig. I Lågan hade jag många kompisar från Höör-tiden. Jag spelade två säsonger för Lågan där vi förra säsongen vann division 2.
Nu ser jag fram emot att återigen få dra på mig det blåvita matchstället och bidra till att Tomelilla håller sig kvar i division 2. Vi ses i hallen!
|
|
Valborg |
| 1 maj | Tomelilla Camping |
| 1 maj | Ännu ett lyckat Valborgsfirande |
| 29 apr | Tävling Näringslivsdagen |
| 21 apr | POLICY FÖR HANTERING AV LAGKASSOR |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera