Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torshälla-Nyby IS P06
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torshälla-Nyby IS P06.
P06
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Serieprogrammet är nu fastlagt för 2019. Det är en del ändringar jämfört med tidigare info för några veckor sedan. Vår kalender är uppdaterad med matcherna med undantag för vår första match som kommer att spelas nu på lördag kl. 14.00 mot IFK Eskilstuna. Infon om den matchen kom idag och har inte uppdaterats ännu. Sedan kan ändringar inträffa ändå men aktuellt spelschema kommer att synas i vår kalender. Det gär även bra att besöka Södermanlands fotbollsförbund och leta reda på spelschema där. https://sodermanland.svenskfotboll.se/
Vi är ca 20 spelare i truppen nu och som ni förstår så innebär det att alla inte kommer att kallas till samtliga matcher. Vi har för avsikt att kalla max 13 spelare till match, dvs 4 st avbytare vilket också är rekommendationen från förbundet. Av de 20 så är dessutom 5 st födda 2005 och vi kommer bara att få ha med max 3 st 05:or per match. Minst 2 st 05:or kommer alltså att få vila varje match.
Alla kommer att få spela under säsongen (om man deltar på träning) men vissa kommer förstås att få spela mer och vi kommer att premiera de som tränar mest. Högre träningsnärvaro = större chans till fler matcher.
Om någon vet redan nu hur det ser ut med frånvaro under vår/sommar så meddela gärna det direkt. Då kan vi ta hänsyn till det när vi tar ut trupperna till matcherna.
Kallelser:
När det gäller svar på kallelser så önskar vi en skärpning. Det är fortfarande många som inte svarar på tränings- eller matchkallelser eller svarar väldigt sent. Det blir svårt för oss ledare att planera om vi inte vet om och hur många som kommer. När det gäller matchkallelser så kommer vi därför att ha en relativt kort svarstid. Har man inte svarat ja/nej innan anmälningstiden har gått ut så kommer vi att kalla någon annan. Och skulle man ändå dyka upp till match så är man välkommen att heja på lagkompisarna från sidan men man kommer inte att få spela. Om någon har problem med laget.se och inloggningar mm så kontakta oss så tittar vi på det.
Träningar
Vi väntar besked om när vi får tillträde till fältet och grästräning. När så sker så kommer vi att ha träningstider som förra året, dvs måndagar och torsdagar 17.30-19.00. Förhoppningen är att det kan bli redan nästa vecka.
Så håll koll på träningskallelserna vilken dag det avser.
Slutligen så ser fram vi fram emot en bra och kul vårsäsong och hoppas på en bra premiär på lördag. Kallelse till den matchen kommer inom kort.
/Ledarna
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera