Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Torshälla-Nyby IS P06
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Torshälla-Nyby IS P06.
P06
Följ oss för uppdateringar
Kvar på fotbollssäsongen är nu bara avslutningen den 10 november. (mer info kommer inom kort angående den).
Förra helgens fotbollscup i Västerås var mycket trevlig. Resultatmässigt tycker jag nog att vi var värda lite bättre . Om några stolpe ut hade gått åt andra hållet så.......Oavsett det så blev cupen ett fint avslut på denna säsong och killarna fick äntligen möjlighet att umgås lite utanför träning och match. Härligt var det oclkså att få sova på luftmadrass igen!! Tack till er alla som var med och stöttade.Ett speciellt tack till cupgeneralen P-O som ordnade allt det praktiska och överhuvudtaget tog ett stort ansvar så att denna aktivitet blev av.
-
Summerar vi säsongen som gått så har det varit en säsong där då vi hållit tre lag igång i seriespel tillsammans med 05-laget. Vi inledde säsongen med ca 40 spelare och avslutade den med ungefär samma antal. Några har slutat och några kom till. Det är ett bevis på att vi gjort en del saker bra.Trots ett fåtal ledare.
06-lagets mer tongivande spelare har fått spela väldigt mycket denna säsong då de även varit stöttespelare i 05-laget och fick tufft motstånd i många matcher där motståndarna ofta fyllde på med överåriga spelare till skillnad från oss som fyller på underifrån. Den skillnaden kunde i vissa matcher mätas upp till nästan en halvmeter mellan största och minsta. Trots det har vi hållit fast vi vår spelidé att spela bollen, istället för sparka o spring som var vanligt i de andra lagen. Det kommer att vara vinnande i längden och vi har fått många lovord för det.
I 06-serien har våra spelare haft det betydligt lättare att hävda sig och vi har gjort många väldigt fina insatser där.
Många spelare, de allra flesta, har också gjord mycket stora framsteg i sin utveckling. Här skulle jag kunna räkna upp en lång radda namn att rosa som kämpat hårt under säsongen.
.
Det är verkligen ett lag med väldigt fina killar som vi fått låna av er föräldrar under många träningar och matcher under året.
Därför är det nu väldigt känslosamt att meddela att jag nu slutar , efter sju år med dessa killar, och härmed lämnar över tränarrollen till nya krafter i laget. Det har varit ett väl stort ansvar att bära under året och jag behöver ett uppehåll för att hinna med min övriga familj. Speciellt min andra son Simon och hans idrottande.
Jag tror också att laget skulle må bra av att få höra en annan röst utefter sidlinjen och på träningarna framöver.
(Det kan bli lite mycket Hasse ibland med mitt kanske alltför stora engagemang....)
Jag hoppas och tror att P-O Nilsson är beredd att ta över ansvaret för laget men han kommer att behöva mycket hjälp både i form av tränarresurser men framförallt för allt det övriga kring laget för att orka.
Det behövs någon, en lagledare, som tar hand om laget.se,allt informationsflöde samt kallelser.
Marknadsgruppen kom igång fint i år men det jobbet behöver fortsätta.
Förädragruppensangagemang har lyst med sin frånvaro under hela säsongen fram till sista helgen. Här behövs det någon som kan vara ledande och sammankallande för att möjliggöra lagstärkande aktiviteter som killarna är så väl värda...och nödvändiga.En eller två cuper bör planeras in.
Jag kommer att finnas tillgänglig för att hjälpa nya personer igång om så önskas.
Fundera nu fram till avslutningen hur just du kan bidra och kontakta sedan P-O (eller mig)
I och med att jag kliver av som tränare kommer Adam också att lämna laget för att prova lyckan i Triangelns IK nästa år. Adam har önskat fler träningstillfällen (även vintertid) och cuper vilket har varit svårt att få i TNIS.
Han trivs väldigt bra med sina kompisar i laget men brinner så mycket för fotboll att han vill se om gräset är grönare åt Mestahållet den närmaste tiden.
Stort tack till er alla men framförallt till mina tränarkollegor för denna säsong.
Vi syns på avslutningen!
//Hasse Berglund
Tack Hasse för allt bra jobb!!
RapporteraRapportera
Tack Hasse, det känns väldigt tungt att läsa men förstår såklart.
RapporteraVi ses!
Rapportera
Tack Hasse för alla timmar du lagt ner på laget🙏.
RapporteraRapportera
Tack Hasse för ditt stora engagemang i laget och grabbarna!
RapporteraRapportera
Tack massor Hasse! Lycka till framöver, både till dig, Adam och resten av familjen!
RapporteraRapportera