Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Tierp IBK F-10/11/12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Tierp IBK F-10/11/12.
F-10/11/12
Följ oss för uppdateringar
Hej som vi alla sett så har våra lokala restriktioner förlängts till 17 november.
Tyvärr ställer det till det lite för våra tjejer. Upplands Innebandyförbund har tillsammans med Folkhälsomyndigheten gjort samma bedömning som tidigare att ungdomsträning skall fortsätta bedrivas och inte utgör någon stor risk för ökad smittspridning. Däremot så är samtliga tävlingar fortsatt inställda vilket påverkar vårt planerade poolspel den 14:e november som nu ställs in.
MEN i coronatider så får man hitta alternativa lösningar och vi planerar att genomföra ett eget internt "poolspel" någon söndagsträning. Grundidén är av vi delar upp oss och kör några interna matcher med klocka, domare, matchkläder, regler etc. etc. Vi tror att tjejerna behöver detta och kommer tycka det är roligt. Det blir också ett utmärkt sätt att få in alla nya tjejer i laget som inte spelat match tidigare.Vad tycker ni om det? :)
Till det kommer vi behöva någon extra förälder som hjälper till! Så känner ni att ni vill hjälpa till eller har nån bra idé till hur vi kan få det extra roligt så hör av er! Å glöm inte att publik inte är tillåtet så är bara arrangörer kring träningen som är tillåtna på plats 😉
Vi återkommer mer om detta när vi vet mer.
På tal om nya tjejer så har vi fått in en del nya tjejer i laget som börjar hitta in li laget vilket ät jättekul! Några är kända ansikten från fotbollen m.m. medan några är helt nya för oss. Det innebär att vi nu är 16st tjejer i laget, fantastiskt! Det vi märker är att det blir lite körigt ibland att hinna med som tränare, speciallt iom att även vi inte skall vara i hallen med symtom. Är det någon förälder som kan tänkas hoppa in och hjälpa till om någon tränare saknas så hör av er eller skriv i kommentarerna i inlägget. Det är riktigt skoj med detta gäng!
//Tränarna
| VÅSC F09/10 (borta) | 10 jan, 14:05 |
| Storvreta Ungdom IBK F11. (hemma) | 17 jan, 19:30 |
| Örsundsbro IF F-09-11 (borta) | 24 jan, 11:30 |
| Alunda IBF F10-12 Svart (hemma) | 31 jan, 12:00 |
| Vaksala SK F 2011 (borta) | 8 feb, 19:15 |
Jag tror som ni att tjejer à skulle älska poolspel ändå. :-) bra tanke. 👍
RapporteraRapportera