Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Mjörn Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Mjörn Seniorer.
Seniorer
Följ oss för uppdateringar
Nederlag, nederlag och åter nederlag. Kämparna från Västra Bodarna har varit inne i en tuff period med en längre förlustrad. Visst har vi mött några topplag men däremellan har vi inte gjort hundraprocentiga insatser mot bottenkollegor vilket hade gjort vårt tabelläge lite halvtaskigt.
Men!
Lördagen den 11e juni skulle det bli ändring på det.
Utlovat myshäng efter matchen med chans till en sväng på byn under stundande potatisfestival. Behövs mer motivation? Det fanns inte på kartan att få stryk mot jumbon Gånghester/Målsryd denna lördag.
Gunnar ställde följande glin på bena:
Hassan Jan
Rosenström, Järis, Blomberg, Örning
Abbe, Dr Bombay (Björnell), Olle, Frank Ribery Tank
Gabbe, Prytz
Ölsugna: Kula, Paul Carter, Ajaz.
Cigarr men utan kavaj: Gunnar.
Gånghester/Målsryd (i fortsättningen kallade GMIF) var alltså tabelljumbo med tre inspelade poäng. De kom till vackra Bodarnevallen med en sargad trupp där det ryktades om en del återbud.
Meeeen det är ju skit samma, när domaren blåser i pipan så ställer man det bästa man har på bena och går ut och kör. Det gjorde vi.
En lite rakare uppställning från demontränaren skulle sätta grillor i skallen på GMIF-försvaret.
Första halvlek präglades av ett rejält spelövertag till vår fördel. Jag tror att GMIF hade en resultatlös hörna och ett långskott utanför som bästa chanser i första halvlek.
För Mjörns del var det fullt spett framåt. Vi hittade en del fina kombinationer och sågade oss igenom försvaret gång efter annan MEN vi gjorde bara ett mål. Prytz höll sig framme på ett kanonfint inlägg av Rosenström och skickade avslutet i stolpen men tog sedan hand om returen och rakade in den i mål till 1-0. Resterande del av halvleken var en kavalkad av goa lägen som antingen brändes genom diverse hålspark i luften eller andra dråpliga avslut som ofta bonkades över målramen. Frank Ribery på sin nygamla position som ytter var pigg och rev upp sår i GMIF-försvaret. Redaktionen minns en särskild soloraid som nästan resulterade i målfirande men den sista touchen var tyvärr med slalompjäxan. Vi kändes även småfarliga på hörnorna initialt och undertecknad hade en sneträff som väl var en tio meter ifrån att närma sig målramens övre delar. Det skulle komma fler chanser...
När domaren blåste för halvtidsvila var det lite suckanden över att vi inte hade stängt matchen redan. Lägen fanns definitivt.
Andra halvlek började lite trevande från vår sida. GMIF stack upp några gånger och hade faktiskt en boll som Janne tippade i ribban vid ställningen 1-0. Festligt då att Blomberg var pigg och rensade returen över eget mål. Rensningen måste ha imponerat på domaren som valde att ge oss inspark efteråt.
Med timmen spelad började vi ta över igen och efter en fast situation i den 66e minuten gick Gabbe upp och vann en nickduell med målvakten. Skarven landade på straffpunkten där Dr Bombay (Björnell) stormade fram och trots att bollen var i vristhöjd valde han att med mycket vilja och en fin panna skicka bollen i nät med en slängnick. 2-0 till Mjörn, en grästuvsprilla under läppen för Björnell och nu hade klacken vaknat.
Ultraz Mjörn hade försovit sig dagen till ära och smög in på arenan en kvart efter avspark med sömndruckna ögon MEN med trumma och megafon i högsta hugg!
Därefter följde en period med lite härligt köttigt spel. Det var frisparkar åt olika håll i princip varenda duell. Domaren höll dock igen med korten och lyckades hålla det på någon form av acceptabel nivå ändå. I den 74e minuten surnade undertecknad till på en GMIF-spelare som för trettonde gången hade satsat sent i en duell. Oenigheten var uppenbar och något konsensus i grälet nåddes inte där och då. I samma veva hade vi fått en hörna och nu kan ni ta och spetsa ögon och öron! Abbe slog en fin snöflinga över varenda gulsvart mot bortre delen av straffområdet och där mötte en gubbgrinig mittback med vrede i sina slitna skor bollen på helvolley. "Hellre hårt utanför än löst i mål" är ju egentligen en ganska ocharmig devis men leder man med två och är förbannad kan man få leva ut lite! Träffen på bollen blev overkligt bra och det kändes så oerhört konstigt att bollen gick in överhuvudtaget. Jag säger som Paul brukar säga "det var inte överdrivet Ferenc Puskas-skitsnyggt men det var heller inte jättesuperfult utan du kan va ganska nöjd med hur det blev eller så". Vi lämnar det där. Frågan är om det ens var matchens snyggaste mål? Vi återkommer till det. 3-0 stod det på tavlan och det skulle bli mer spring för Uffe som skötte matchvärdandet och siffrorna dagen till ära - vilken multitalang!
I den 88e minuten bökades det ganska rejält i straffområdet och med en annan nivå av gubbgrinighet smällde mannen, myten, legenden - Patrik "Kula" Karlsson in 4-0 så att det gamla målets ena stolpe höll på att gå i bitar.
Sista kvarten hade Paul kommit in på en något ovan position som targetytter. Detta var ett nytt påfund från Gunnar och när andra kliade sig i huvudet så skickade Gunnar fram bröstet ännu mer. Skulle han få rätt? Skiter björnen i skogen? Tar Anna-Lena Bank Pauls jobbpass för att möjliggöra elitspel på division femnivå? Klart Gunnar skulle få rätt. I den 89e minuten drogs en långboll från vänster över till högerkanten där Paul hade lagt in högsta växel. Bollen såg ut att rinna iväg men Paul hade fått upp ångan rejält och skickade med sällan skådad urkraft både boll och motspelare mot mål. Bollen for som en projektil i nättaket och slajdade förbi varenda maska innan den lugnade ner sig i bortre burgaveln (för er som inte var där kan tänka Zlatan i kvalet mot Ungern). Den stackars försvararen fick sig också en redig kyss men slapp i alla fall att slajda i några maskor. 5-0 på tavlan vilket också blev slutresultatet denna soliga potatisfestivalslördag. Men visst skulle väl ytterligare ett mål ha godkänts när Prytz ryckte sig förbi sin försvare och spelade snett inåt bakåt till Kula som stötte in bollen? Linjedomaren vinkade för offside och det blev lite komiskt.
Klang och jubelsång med fansen följde därefter och några fina korv med bröd.
Många gubbar gjorde fina insatser men Prytz student hade uppenbarligen gjort honom gott då han såg pigg ut matchen igenom. Även Blomberg gjorde en stabil insats och var en bidragande faktor till årets första nolla signerad Hassan Jan.
Vi hörs!
Just så!
RapporteraRapportera
Tack
RapporteraRapportera