Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om SK Mjörn Seniorer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från SK Mjörn Seniorer.
Seniorer
Följ oss för uppdateringar
I och med signandet av Niclas Prytz tog redaktionen tillfället i akt och tjötade lite med hans yngre bror Jonathan ”Jonis, Jonte, Jonneboy, pytts” Prytz. En ungdom med sina bästa år framför sig och som under sin debutsäsong fick stänka dit några Pyttsar. Som vanligt är det inte säkert att Prytz har svarat på alla frågor själv, men det vet ju alla trogna följare vid det här laget.
Tjenare!
Yo
Hur är läget?
Det är väl bättre än Elfsborgs säsong i alla fall, tack som frågar.
Du gör din andra säsong i Mjörn efter att ha varit på vift under hösten. Vad var det som fick dig att vända tillbaka?
Att jag kände att jag hittat hem, Kula och Kjartan är superbra tränare och resten av laget tar också hand om en liksom.
Med dina 16 jordsnurr är du bland de yngre i laget, flera spelare skulle kunna vara din pappa. Vem i laget hade du helst haft som far? Motivera!
Nisse! (Ahmed Al Nis) Tänk att få åka runt i den fräscha bilen och aldrig behöva stressa nånstans och komma försent med anledning.
I år har du legat i täten på löppassen och sett het ut (inte bara utseendemässigt), vad har hänt?
Nja, man kan säga att vila sig i form är att ta i, fått min inspiration från Mbappe som e magisk på Fifa som man lirat hela året.
Nu är din bror klar för Mjörn, tankar om det? Vad kommer han att tillföra?
Jag tror han kommer tillföra go energi och en jävla magi både på och utanför banan, han e verkligen nåt speciellt och jag ser fram emot att äntligen få spela med honom.
Men du står fast vid att han inte riktigt har samma talang som dig själv?
Nej precis, han är ju en träningsprodukt.
I spelarchatten är ett återkommande tema att betygsätta olika matställen i staden, har du något favoritställe?
Bolltorps hörna är den bästa pizzerian i hela världen, där e det bara att sitta och njuta. Du behöver inte ens beställa någon mat, bara sitt ner, njut och sup in doften av verklighet.
Hur går det för Mjörn i år?
Man hoppas på uppflyttning, sedan självklart dm vinst och framåt även svenska cupen vinst.
Hur många mål gör du själv?
Inte mer än Kula, men kanske 20!
Vem blir årets skyttekung?
Kula om inte Järis äntligen får spela på sin rätta position.
Vem blir årets buse?
Jag tror Rosenkvest ligger pyrt till, han är fortfarande arg efter att missa sin avstängning på gula kort från förra säsongen.
Har du någon oanad talang?
Jävligt bra på att ragga brudar.
Oj! Härligt!
Jo.
Tre snabba:
Fisk eller fågel? Fisk.
Mjörn eller Holmlund? Mjörn tills mitt hjärta slutar slå.
Saab eller Volvo? Volvo bara den har flames!
Tack!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera