Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Stenungsunds IBK H2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Stenungsunds IBK H2.
H2
Följ oss för uppdateringar
Det var ingen glamour som bjöds i slitna Fristadshallen när 89ers åkte en bit förbi Borås för dagens bortamatch mot Fristads GoIF. Istället blev det en tät och grinig tillställning som visade sig bli jobbig för de blåsvarta.
Tillknäppt och chansfattigt
Precis som i alla 89ers matcher denna säsong fick man finna sig i att motståndarna hade majoriteten av bollinnehavet. Den trånga hallen och 89ers kompakta försvarsspel gjorde dock att det inte skapades några större farligheter åt något håll. Både skotten och chanserna fördelades relativt jämnt, men mer än så fanns inte att rapportera från den första perioden.
Den tillknäppta matchen öppnades upp något i den andra perioden, men inte mer än så. I samband med att bortalaget började se något slitna ut lyckades Fristad hitta igenom med fler skott från backplats. Det var därför logiskt att de två mål som föll i mittakten kom sig av backskott från hemmalaget.
Det första, två minuter in, räddades av Emil Wrennfors men skapade en retur som hemmalagets Adam Sjölander slog in. Det andra, efter 13.37, satt högt bakom Wrennfors efter att Fristads vänsterback Jesper Larsson fått avancera alldeles för nära 89ers kasse.
Innan den andra perioden var över hann det även uppstå grinigheter. Albin Hallberg tog sig upp i en kontring och drogs ned bakifrån, ett solklart frislag som också utdömdes. När båda lagen skulle gå för byten uppstod dock ett bråk som resulterade i en tvåminutersutvisning för hemmalaget och ett matchstraff för Hallberg, på grund av en reaktion som troligen grundades mycket i både trötthet och frustration.
Uppförsbacke i tredje
Slutakten inleddes därför med en dryg minut av spel fyra mot fyra, då inte mycket hände, följt av tre minuters numerärt underläge för 89ers. Några tre minuter blev det dock inte, eftersom Fristad till slut fick hål på bortalagets box knappt en och en halv minut efter att de själva blivit fulltaliga.
Vid det läget var det rejäl motvind och uppförsbacke för ett decimerat 89ers, men det till trots skapade man vissa lägen I kontringarna. De två vassaste fick Viktor Falkman efter samarbete med kedjekamraten Adam Berntzén, men vid båda tillfällena gjorde hemmamålvakten helt avgörande och smått osannolika räddningar, först med högerfoten och därefter med vänsterhanden.
Istället kunde Fristad utnyttja ytorna som skapades när 89ers behövde flytta fram positionerna. Efter att knappt ha hittat igenom med en enda diagonal under matchen fick man igenom två stycken i tät följd, vilket gav Rasmus Nilsson öppet mål till 4-0 efter 12.46.
Efter att 89ers sedan dragit på sig en utvisning var loppet i princip kört och inga fler mål föll i matchen. Lite ytterligare grinigheter mellan lagen var allt som hanns med, något som annars hört till ovanligheterna för de blåsvarta denna säsong. För andra gången den här säsongen faller 89ers med 4-0, ett symtom på att man i vissa matcher väger för lätt framåt.
Det kan dock även förklaras med att man haft oflyt och mött duktiga målvakter, för hade det inte varit så denna match hade det blivit betydligt jämnare. Nu återstår tre lag från den nedre halvan av tabellen att möta innan serien vänder, tre lag som 89ers definitivt har chans att plocka poäng mot med lite mer flyt än vad som erhållits denna vecka.
| FBC Vinga H2 (hemma) | 10 jan, 15:00 |
| Frölunda IBK H2 (hemma) | 17 jan, 12:30 |
| Landvetter IBK H2 (borta) | 24 jan, 13:00 |
| Göteborg City IBK H3 (hemma) | 31 jan, 15:00 |
| Lindome IBK H2 (borta) | 7 feb, 14:30 |
| 11 dec | Freeplay fredag 12/12 |
| 27 nov | Black week |
| 13 nov | Free-Play 14/11 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera