Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Strömnäs GIF HK F 12 (2015)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Strömnäs GIF HK F 12 (2015).
F 12 (2015)
Följ oss för uppdateringar
Sammanfattning föräldramöte
* I år är det seriespel för tjejerna. Vi har 2 lag med i serien så skillnad från ifjol är att vi i grund räknar med att alla är med vid match. Seriespelen sker fortfarande i sammandragsform. Så man spelar 2-3 matcher under en och samma dag med undantag för 1-2 helger då det är övernattning.
* Vi behöver 2-3 föräldrar som kan tänka sig vara lagföräldrar och en förälder som tar över som kassör för laget.
* Vid seriespel är det alltid några tränare på plats så kom ihåg att vi har alltid plats för samåkning om man som förälder har svårt att närvara vid någon match.
* Vi planerar att ha en kick - off för tjejerna men vi kommer nog hinna gör någon träning innan vi är där.
* Träningstider i år är måndag 18-19, onsdag 17-18 och söndag 16.00-17.30. Söndagar tränar vi med dom som är ett år äldre.
* Första övernattnings helgen är i Umeå 28-29 november. Som vi nämnde på föräldramötet känns den just nu lite osäker då vi är få tränar den helgen. Så vi sa att det kräver att vi får hjälp från någon/några föräldrar. Vi var lite otydliga med vad vi behöver hjälp med, så här kommer förhoppningsvis en förtydligande. Det vi behöver den helgen är att en förälder tar på sig typ en ”lagledare roll”. Kollar upp vart vi ska bo, fixar så det finns middag, frukost osv. Samt att någon mer förälder finns med under dagen/kvällen/natten.
* Vi har fått ett preliminärt spelschema som spikas i början av september. Då kommer mer info om när matcher kommer spelas.
* Då det var si så där uppslutningen på föräldramötet så kommer vi att ha ett nytt sådant i samband med någon av de första träningarna.
* Säsongen startar 21/9
* Vi ser framemot en rolig och spännande säsong.
/Tränarna
|
|
Beviljat föreningsstöd |
| 26 sep | Strömnäsdagen |
| 23 sep | Årsmöte |
| 16 aug | Klubbvecka |
| 14 aug | Fritidskortet |
Jag kan tänka mig att ta kassörsrollen om den inte blivit tillsatt av någon annan!
RapporteraRapportera
Jag tänkte följa med till Umeå (v48) och kan ta en lagledarroll, antingen fixa med mat och boende eller finnas med under tiden vi är där. Om behovet fortfarande finns? /Maria
RapporteraRapportera
Super Johanna ingen annan som tagit på sig det. Camilla är behjälplig att visa hur lagkassan fungerar. 👍
RapporteraJa Maria behovet finns fortfarande inte hört någon annan som tagit på sig uppdraget. 👍
Rapportera
Jag kan också hjälpa till som förälder i Umeå 😊
RapporteraRapportera
Toppen Viktoria 👍
RapporteraRapportera