Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Sidsjö-Böle IF F-19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Sidsjö-Böle IF F-19.
F-19
Följ oss för uppdateringar
På torsdag (Valborgsmässoafton) har vi ingen träning. Vi satsar istället på söndagens pass och hoppas att så många som möjligt kan vara med då.
Som vi tidigare kommunicerat har vi i år fått tillgång till söndagar som en extra träningstid, vilket är ett uppskattat tillskott. Samtidigt kan det vara svårt för oss ledare att alltid vara fullt bemannade dessa dagar, eftersom flera har äldre barn med matcher och cuper inplanerade. Det kan även ibland finnas andra aktiviteter som gör att det kör ihop sig.
Söndagsträningarna blir därför lite av ett “bonuspass” för tjejerna i år. Vår ambition är att skicka ut kallelser även till dessa tillfällen, men ibland kan det hända att vi behöver ställa in om vi inte får ihop tillräckligt med ledare. Kallelser kommer i regel 2-3 dagar i förväg.
Upplägget på söndagarna kommer att vara enkelt, med fokus på lek och matchspel. När vi är färre ledare på plats är vi väldigt tacksamma om ni föräldrar kan hjälpa till. Det kan till exempel vara i form av bollkalle, målvakt eller stötta vid någon övning.
Vi planerar också ett föräldramöte i samband med träningen torsdagen den 7/5. Vi hoppas att så många som möjligt kan delta.
Tack för ert samarbete - vi ses på söndag!
//Ledarna
Påminner om att vi imorgon kommer hålla ett kort föräldramöte i samband med träningen :) En sammanställning kommer ut här om man mot förmodan inte har möjlighet att komma.
RapporteraRapportera