Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Pite Runners
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Pite Runners.
Pite Runners LDK
Följ oss för uppdateringar
Sådärja! Nu finns 63 bilder att ta del av. De är upplagda i mappen "UI Kullenskolan 2011-11-12".
ETT STORT GRATTIS och flera GRATTISKRAMAR till CAMILLA och ANNA-KARIN, 1:an och 2:an i damklassen! NI GJORDE DET!!!. Ni visade också upp, det inom PR-klubben berömda, tvillingkamratskapet som även räckte till för de andra som sprang i er grupp. Extra fint var det när ni stämde upp till sång på den 7:e intervallen. Det blev en härlig energikick i höstmörkret. Mellan intervallerna hade ni också ork (tillsammans med Thomas B) att massera behövandes onda muskler - mycket uppskattat och bevis på fin kamratanda!
Andra som också klarade alla åtta intervallerna på ett väldigt bra sätt var
Thomas B, Christer, Jan-Erik och Stefan. Det var kämpigt mot slutet, men så fantastikst bra ni gjorde det och vilka fina egenskaper ni visade upp i ert sätt att stötta och hjälpa varandra trots att ni stundvis var förbi av trötthet och smärta.
Nämnas bör också att Peter N under alla sina sex intervaller låg i den allra yppersta toppen bland herrarna. Eftersom han haft en strulig höst och inte kunnat förbereda sig på bästa sätt kunde han inte heller göra sig själv rättvisa. Det var klokt av honom att dra snöret efter sex intervaller. Ett stort hurra för dig för fin prestation och att du är en så bra själ och föredöme för oss andra löparfrälsta i Pite Runners. Du hade behövt vila och ta igen dig resten av UI, men inte herr Nillson inte! Istället tog han bilen och dök upp lite här och där i korsningar med härliga hejarop till löparna. På sista intervallen fick han sällskap av Henrik och tillsammans hann de även ordna en glimrande och uppskattad fackelmålgång för löparna. Damerna hyllades också med blomster och alla löpare togs emot med hurrarop och kramar.
Övriga löpare som deltog vid UI med utgångspunkt från Kullenskolan och sprang en eller flera intervaller var Rolf, Martin dä, Annette, Kicki, Henrik, Urban, Bengt och Fredrik. Löparna fick också cykelsupport av Kurt, Angela och Kicki. Några besökare hälsade på vid lägret, bl a Erika R, som tog ett stavgångspass i omgivningarna tillsammans med Angela samt Christers fru, som med fräscha krafter deltog vid städningen av skolan.
Foto: Kurt
Text: Angela
| Starloppet | 14 maj |
| Träning | 17 maj, 09:00 |
| Göteborgsvarvet | 23 maj |
| Luleå stadsmara | 23 maj, 10:00 |
| Träning | 24 maj, 09:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera