Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Piteå HC P/F-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Piteå HC P/F-13.
P/F-13
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Inför kommande cup i Skellefteå med övernattning tänkte vi till helgen köra ett test på hemmaplan fredag till lördag i skolsal på Christinaskolan.
Detaljer inte spikade men kortfattat tänker vi oss ett upplägg där vi tränar som vanligt på fredag. Dusch efteråt på Nolia. Vi ska kolla upp möjligheten att lämna utrustningen på Nolia i ngt rum som går att låna och låsa, återkommer om vi inte får tillgång till det. Efter det tar vi oss till skolan för att lämna sovgrejer (madrass, täcke/kudde) och annan mindre packning. Därefter middag på restaurang alternativt att vi hämtar mat till skolan. För att inte belasta lagkassan så får spelare/ledare stå för middagskostnaden själv. Inte heller omöjligt att vi hamnar på någon kiosk för inköp av godsak till fredagskvällen, så en slant till det kan med fördel också skickas med. Föräldragruppen ordnar frukost till lördagmorgon och träning som vanligt lördag kl 8.15 på Nolia. Vi ser gärna att ni föräldrar under träningen tömmer klassrummet från ert barns saker samt tillsammans städar och återställer klassrummet till ursprungligt skick.
En kallelse på deltagande för helgens övernattning kommer inom kort, vänligen svara ja eller nej om ert barn kan delta. Vi vet att det är med kort varsel, men vi ser gärna att alla som har möjlighet och har för avsikta att övernatta i Skellefteå gärna är med till helgen!
Väl mött!
Hälsningar Ledarna
Skriv om ert barn har allergier här eller meddela på 070-333 48 33
RapporteraRapportera
Johannes är allergisk mot komjölksprotein. Ingen fara om det finns i maten,men kan inte dricka vanlig mjölk eller äta youghurt,utan dricker havremjölk och äter soyghurt.
RapporteraRapportera
Malte har glutenallergi
RapporteraRapportera
Kompletterande info:
Rapportera- Efter träning/dusch på Nolia förflyttar vi oss till Christinaskolan för iordningställande av sovplats och dylikt. Bra om ni föräldrar assisterar ert barn med detta. Rutinerade ledare tipsar om att man måste ha ett lakan eller stor filt under sin uppblåsbara madrass, detta för att inte väcka alla vid ev rörelse. Vänligen medtag det!
- Vi hoppas på kunna lämna hockeyutrustningen på Nolia, men det är osäkert vilken tid vi kan få tillgång till ett omklädningsrum som vi får låna/låsa. Omklädningsrummen i foajén är tyvärr upptagna pga fotbollsmatch. Vi får lösa "utrustningsfrågan" på plats.
- Kring 19.00 planerar vi middag för spelare/ledare på Lemon Tree. Menyn är friterad kyckling med ris samt dryck. Glutenfritt alternativ stekt kyckling med ris. Kostnad 125 kr. För att underlätta betalningen på restaurangen swisha beloppet till Daniel Olofsson 070-6975285. Märk betalningen med ditt barns namn.
Rapportera
Hej. Johannes halsskydd försvann i omklädningsrummet,så om nån råkar ha fått med sig ett halsskydd lär det vara hans.☺
RapporteraRapportera