Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Grycksbo IF BK Fotboll U2015/2016 P
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Grycksbo IF BK Fotboll U2015/2016 P.
U2015/2016 P
Följ oss för uppdateringar
God kväll!
Jag tillsammans med mina övriga hjälptränare har tagit ett beslut om att från och med nästa träning Måndag 18 September, så ska varje barn i laget ha med sig minst en förälder/annan anhörig vid varje träningstillfälle fram till säsongsavslut.
Vi har under en längre tid haft ett väldigt hårt klimat mellan barnen i laget, det sägs fula saker till varandra, det bråkas, knuffas osv.
Det är även väldigt svårt att lyssna på oss vuxna & mycket tid under träningen går ut på att be barnen lyssna, lösa konflikter & försöka undvika olika bråk som uppstår.
För oss tränare är detta väldigt energikrävande & jag kan bara då tänka mig hur det kan kännas för barnen.
Ingen vill träna i ett klimat där man blir kallad fula saker eller där vi inte hinner genomföra vissa övningar.
Jag tycker det är otroligt roligt & givande att få hänga med era barn och allihopa är fantastiska på sina sätt och jag vill verkligen fortsätta göra det, men då krävs det att vi får stöttning utav er föräldrar/anhöriga.
Så från & med Måndag så ska varje barn ha med sig minst en vuxen, och den personen ska då även medverka under träningen, inte sitta en bit ifrån, utan vara kring sitt barn & vara med och stötta hen när ni märker att det börjar bli jobbigt.
Vi vill då även ibland ha hjälp med vissa övningar under träningen, så att vi kan dela in barnen i flera små grupper.
Jag som huvudtränare kommer självklart vara med & förklara hur övningen går till och ha det huvudsakliga ansvaret, men med stöttning utav er föräldrar.
Jag hoppas på en fin fortsättning utav säsongen & jag vet att detta kan bli bra.
Inget barn är medvetet "dum", ibland blir det tokigt. Det hör till och det är okej ❤️.
Tillsammans kan vi vända detta till något positivt & roligt för alla inblandade.
Trevlig helg, så ses vi på träningarna framöver ⚽
Bra! Dock skulle detta ha införts för längesen, tyvärr.
RapporteraRapportera
Absolut, det håller jag med om.
RapporteraPågrund av anledningar så har vi velat försöka med andra "metoder" innan vi tog det här beslutet.
Men nu får vi tro på en positiv framtid & lära av detta 😊🙏
Rapportera
Självklart! 🙏
RapporteraRapportera
Kloka beslut!!
RapporteraRapportera