Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro SK Fotboll ÖSK PA19
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro SK Fotboll ÖSK PA19.
ÖSK PA19
Följ oss för uppdateringar
Den blev en skön seger mot "degen" i premiären av Liga cupen.
Våra svart-vita killar började dock matchen lite trevande, och det märktes är det fanns nerver och nya positioner och medspelare (rätt spännande att få representera en allsvensk förening). När spänningen lagt sig började killarna glimta till mer och mer, och vi får se några fina prestationer och kombinationer. Två av dessa ledde till vackra mål i första halvlek. Adam serverar "en snett-inåt-båkat" till Zidde som gör 0-1 och Henke stänker på ett liknande sätt dit 0-2 innan paus.
I början av andra höjer ÖSK tempot och skapar ett par riktigt fina lägen, tyvärr är det Degerfors som reducerar till 1-2 efter lite ofokus bakåt hos öskarna. Skönt att vi ändå tar tag i taktpinnen direkt och kort efter reduceringen ökar till 3-1 genom nick av Jonte. 3-1 blir också slutresultatet.
En bra första tävlingsmatch med mycket positivt, samt med tränar-ögon lite att gnugga vidare på. Alla ska ha beröm, men lite extra plus till Martin, Henke och Adam.
Nästa fredag smäller det igen!
Go ÖSK Go!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera