Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Skärgårdens SK Orange Måndag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Skärgårdens SK Orange Måndag.
Orange Måndag
Följ oss för uppdateringar
Hej alla skridskoskoleföräldrar!
Vi hoppas att ni alla mår bra och att ni haft det fint över jul- och nyårshelgerna!
Som vi informerade om precis innan jul är ishallen nu helt stängd t.o.m. 24 januari. Men i avsaknad av möjlighet att träna på is erbjuder Justus fysträning utomhus på söndagar enligt tidigare utskick. Det kan bli inställt vid alltför dåligt väder men vi håller tummarna för en solig januari. Vad som sker därefter väntar vi fortfarande besked om och vi återkommer till er så snart vi vet.
Under normala omständigheter brukar vi bjuda in till föräldramöte i början av terminen men detta har ju tyvärr inte varit möjligt i år. Eftersom det är ganska många nya medlemmar i skridskoskolan skickar vi därför lite information om konståkningssektionen denna väg.
Skärgårdens Konståkning är en del av Skärgårdens Sportklubb som är indelad i en hockey- och en konståkningssektion. Inom konståkningssektionen är vi ett gäng glada föräldrar med olika ansvarsområden som regelbundet träffas och löser allt praktiskt som krävs vid sidan av isen så som shower, tävlingar, övriga inkomstbringande aktiviteter m.m. Här får man jättegärna vara med! Ju fler desto mindre arbete/person. På isen har vi Justus Strid som är anställd av föreningen på 75% som huvudtränare. Vi är mycket glada över att ha en så erfaren och meriterad tränare som Justus i föreningen, Justus har bl.a. tävlat i både EM och VM för Danmark. Därtill har vi jätteduktiga hjälptränare där vi håller på att bygga upp en ideell tränarstab.
Vår ordinarie säsong sträcker sig från perioden sept-mars. Fr.o.m. i år kommer vi dock att ha is i hallen under hela året men hur hallen kan nyttjas under perioden april-juni är inte helt klart då föreningen för dialog med kommunen om detta. I augusti brukar vi anordna ett veckoläger och då har vi även ett pass för de som går i skridskoskolan som då kan träna 1 timma per dag. Mer information och inbjudan till detta kommer under våren.
Varje termin brukar avslutas med en jul- respektive vårshow vilket brukar vara ett populärt evenemang. I år fick vi ju dock göra en digital variant av julshowen och som det verkar just nu kommer det sannolikt att bli en digital version av vårshowen också. Mer information kommer om detta.
För att kunna hålla nere kostnaderna för träningsavgifterna brukar vi anordna en säljaktivitet under hösten och en under våren. Nu i höstas sålde vi kläder från Ullmax och nu till våren kommer vi att sälja Newbody. Dessa säljaktiviteter är inget som är tvingande för medlemmar i skridskoskolan men om någon vill sälja eller bara handla för enskilt bruk är det givetvis välkommet. Det brukar vara relativt lätt att sälja via digitala länkar till egen web-shop.
I år sålde vi också bingolotter till uppesittarkvällen samt Bingolottos skrapkalender vilket blev mycket lyckat och gav en fin intäkt till föreningen.
Föreningen har en central grupp som arbetar med sponsring- och eventaktiviteter. Är det någon som skulle vilja vara med och arbeta i denna grupp får ni gärna hojta! Årets första möte sker digitalt den 14/1 18.30. Och om det är någon som arbetar på ett företag som ni tror skulle vilja sponsra föreningen är detta alltid välkommet. Det finns en mängd olika paket på olika prisnivåer. Kontakta sponsorgruppen via e-post sponsor@skargardenssk.se
Föreningen driver ju också caféverksamheten i ishallens café och förtjänsten tilldelas hockeyn och konståkningen. På sikt kommer ni här att bli tilldelade vissa arbetspass. Om man inte har möjlighet att stå sitt pass kan man kontakta någon av våra caféungdomar och betala henne/honom 300 kr för sitt pass. Till sitt cafépass ska man också ha med sig något bakat/köpt.
Avgiften för terminerna delas upp i två fakturor, en på hösten och en på våren. Avgiften består i medlemsavgift, träningsavgift och Idrottsrabatten (2 häften per termin för alla medlemmar i Skärgårdens Sportklubb). Idrottsrabatten kan man välja att sälja vidare för 150 kr/st och den innehåller en mängd bra rabatter i olika butiker och liknande.
Detta var lite info från oss om hur sektionen fungerar. Om ni har några frågor eller funderingar går det givetvis jättebra att höra av sig till oss. Vi rekommenderar er också att gå in och följa vår sektion på Facebook och Instagram för löpande info. Sök på Skärgårdens konståkning så hittar ni oss där. Vi vill också uppmana er att gå in och följa huvudsidan på Laget.se Skärgårdens Sportklubb för att inte missa viktig information från huvudklubben.
När det gäller frågor kring vilka skridskor man ska köpa kan ni höra med Justus, eller om skridskorna behöver slipas kan ni lämna in dem för slipning till Justus kostnadsfritt. (justus@skargardenssk.se)
Övriga frågor, kontakta oss på konstakning@skargardenssk.se eller via telefon
Sektionsansvarig Maria Laxing: 0707-568300
Ekonomi: Hanna Bergendahl 0708-153960
Vi hoppas att vi alla snart kan ses i hallen igen!!
Med vänlig hälsning
Skärgårdens Konståkning
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera