Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Önneköps IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Önneköps IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Önneköp-Askeröd 1-1 (1-1)
Målskytt: Johan Andersson
Oscar Svensson
Andreas Mårtensson
Alden Gasanin
Carl Svensson
Gustav Olofsson
Anton Andersson
Patrik Ingvarsson
Robin Norman
Valton Rama (65)
Oscar Jönsson
Johan Andersson (60)
Avb
Henrik Andersson (60)
Rasmus Wingren (65)
Axel Olofsson
Anton Persson
Admir Maletic
Så var vi framme vid sista matchen innan sommaruppehållet och dessutom derby mot Askeröd. Fantastiskt väder, underbar gräsmatta och massor av folk. Vi kom i stort sett med bästa möjliga lag, en riktigt bra måndagsträning och matchuppvärmning där det såg riktigt taggat ut. Förutsättningarna var med andra ord perfekta och känslan var den samma som inför derbyt mot Svensköp där allt sedan klaffade och publiken bjöds på en fantastisk match från oss. Förväntningarna på en riktigt bra match var höga!
Första halvlek börjar väldigt tamt från båda hållen, och det kändes inte som något derby när det kom till intensitet. Inget av lagen får igång något spel men Askeröd vaskar fram några chanser, oftast var det vårt eget slarv som var upphovet. I den 30:e minuten får vi så en frispark på mitten av Askeröds planhalva som Putte slår in perfekt och Johan når högst på, bollen får en perfekt båge och in i mål. Det var verken logiskt eller rättvist för Askeröd hade varit det något bättre laget men 1-0 var ett faktum och nu hoppades man att allt skulle släppa och att vi skulle hitta tillbaka till vårt vanliga spel. Men så blev det inte. Vi fortsätter spela med för lite lite rörelse, alldeles för lågt tempo, för mycket slarv, för många långa bollar och framförallt alldeles för passiva. Vi kommer också bli straffade precis innan paus med ett baklängesmål. Som extra salt i såret hade vi tränat i måndags exakt på denna situationen som målet kommer på..... Från nära håll framför mål får Askeröds Filip Malmström göra 1-1, vilket var rättvist.
I paus snackades det om att nu måste vi börja göra vad vi sa före matchen att vi skulle och vad vi gjort hela året. Få fart på bollen och håll den på marken, upp med intensiteten och ner med axlarna och kör!
Andra halvlek blir också en uppryckning. Vi får ett större bollinnehav och det är inte ofta Askeröd kommer med några samlade offensiva framstötar. Vi skapar också några chanser so borde bli mål, tänker inte minst på när Robin spelar fram Oscar som träffar burgaveln och framförallt Ekes avslut där Rickard gör en sanslös enhandsräddning. Inga fler mål faller och matchen slutar 1-1.
Sammanfattningsvis var matchen en stor besvikelse för oss. Första halvlek är absolut vår sämsta för året och även om andra blir lite bättre så är inte den särskilt bra heller. Vi har helt enkelt för många spelare som inte kommer upp i normal standard för att vinna denna matchen. Bortsett från de som får bollar kvitterar också Robin ut ett godkänt betyg, i övrigt tycker vi resten inte kommer upp i den nivån vi är vana vid.
Nu vill jag inte att denna något negativa rapport ska ta ifrån laget att de gjort en fantastisk bra vårsäsong!!! Vi går till sommarvila med en 6 poängsledning (4 om Harlösa vinner sin hängmatch) och med en ständig utveckling och grym lagkänsla. Nu tar vi några veckors semester och innan vi laddar för återstarten 18:e augusti hemma mot Team Sandby.
Dagens bolljury: Daniel & Jesper
⚽⚽⚽ Oscar Svensson
⚽⚽ Johan Andersson
⚽ Patrik Ingvarsson
| 6 dec | ÅRSMÖTE |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera