Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Önneköps IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Önneköps IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Önneköp-Svensköp 7-0 (2-0)
Målskyttar: Patrik Ingvarsson 2, Erblin Gashi 2, Rasmus Wingren 1, Henrik Andersson 1, Gustav Olofsson 1
Oscar Svensson
Andreas Mårtensson
Admir Maletic
Alden Gasanin
Carl Svensson
Patrik Ingvarsson
Anton Andersson (78)
Erblin Gashi (82)
Valton Rama (ut 45, in 82)
Robin Norman (62)
Johan Andersson (56)
Avb
Rasmus Wingren (in45, ut 75)
Henrik Andersson (56)
Gustav Olofsson (62)
Axel Olofsson (75)
Anton Persson (78)
Så var det äntligen dax för vårt första kommunderby hemma på Björkvallen. För motståndet stod Svensköp som liksom vi huserade i toppen av serien.
Ett Svensköp som värvat flertalet offensiva spetsspelare under våren, har framförallt imponerat offensivt under säsongen där få lag kan mäta sig med dem. Vår taktik var dock solklar: Vi skulle med vårt kollektiv springa sönder dem och vi skulle göra det med en offensiv fotboll, precis som vanligt.
Inledningen var helt jämn, båda lagen hade några halvchanser men i den 16:e minuten bryter planens bästa spelare Erblin Gashi in från sin kant och placerar in 1-0. Efter detta tar vi successivt över och i den 26:e minuten får vi ett bra frisparksläge som kapten Putte drar rakt in i mål och 2-0 är ett faktum. Vår plan att springa i sönder dem börjar redan i detta skedet ge resultat, flera av backarna, som i ärlighetens namn inte alltid fick så mycket hjälp från resten av laget, börjar redan gå på knäna. Men det blev inte fler mål trots några fina läge, tänker inte minst på när Valton snyggt väggar sig igenom men avslutet går över.
I paus är vi såklart belåtna med första halvlek. Samtliga spelare har följt vår "gameplan" till punkt och pricka inget snack om att vi identifierat Svensköps svagheter och utnyttjat dem. Men bara halva jobbet är gjort!
Andra halvlek börjar precis som första med jämnt spel första 10 minuterna, men sen gör vi 3-0 genom Erblin som än en gång sprang igenom försvaret och gjorde mål. Nu börjar Svensköps moral dippa betänkligt och när Putte gör 4-0 på straff efter att Robin blivit nerdragen i 62:a minuten känns det som att man ger upp. Våra offensiva spelare fick springa väldigt mycket, dels för att skapa lägen men också för pressa Svensköps backlinje och mittfält när de hade bollen. Detta var en nyckel till framgången men tog också på krafterna och ganska tidigt i andra halvlek började vi byta för att hålla ångan uppe. Inte minst en stor eloge till Johan som gjorde en grym match för laget även om han själv inte gjorde något mål. Och vilka insatser samtliga våra inhoppare sedan gjorde. 5-0 gör Rasse som löpte igenom centralt i banan och avslutade i bortre i den 66:e minuten. I den 79:e minuten var det så dags för nästa inhoppare att presentera sig i målprotokollet när evigt unge Henrik "Eke" Andersson framspelad av ytterligare en inhoppare Axel gör 6-0. Spikar slutresultatet gör sedan ytterligare en spelare som inledde på bänken, Gustav Olofsson i 87:e minuten med storebror Axel än en gång som framspelare.
Sammanfattningsvis gör vi en jättebra match där vi verkligen försöker utnyttja våra styrkor och motståndarnas svagheter. Den taktiska matchen vann ÖIF på knock out. Alla, verkligen alla från Oscar i mål till forwards gjorde exakt vad de skulle och gjorde det förbannat bra. Vill lyfta fram Calle som ställdes mot kanske vår series bästa spelare Gabriel Keleman Torres men som hittade sätt att få stopp på honom nästa varje gång. Admirs enorma lugn som sprider sig i laget, Putte & Anton som sliter kopiöst precis som vanligt.Och de offensiva spelarnas skicklighet och STENHÅRDA jobb samt våra fantastiska avbytares insatser, där är anledningen att kollektivet och laget Önneköp vann denna matchen med 7-0. Vi har nu på 3 hemmamatcher på Björkvallen imponerande 17-0 i målskillnad. Vill också passa på att tacka publik, kiosk och Boll-Kallarna som bidrog till denna fantastiska kväll.
Dagens bolljury: Gustav Sandgren & Lukas Lundgren
⚽⚽⚽ Erblin Gashi
⚽⚽ Patrik Ingvarsson
⚽ Axel Olofsson
| 6 dec | ÅRSMÖTE |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera