Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjaby Sport Innebandyklubb Herrsenior B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjaby Sport Innebandyklubb Herrsenior B-lag.
Herrsenior B-lag
Följ oss för uppdateringar
Så här ett drygt dygn efter seriefinalen är det svårt att summera gårdagens match på ett rättvist sätt. Det var helt enkelt en galen tillställning. Precis så som en seriefinal ska vara. Det blev hela 20 mål och oerhört många snygga strutar av killarna, dramatiskt från början till slut och många snygga räddningar av Isak Lindhe i vårt mål och två domare som lyckades reta upp nästan alla i hallen oavsett vilket lag man höll på…
Vipers kom till Pär Lagerkvist som obesegrade. Endast en oavgjord (7-7 mot Ingelstad) och resten segrar. Viperskillarna hade inte förlorat sedan vi möttes sist och Öjaby vann med 6-4 i en träningsmatch.
Det märktes i luften att det var en speciell match och både killarna i Vipers och Öjaby såg laddade och lite nervösa ut, som det ska vara i en seriefinal. Förutsättningarna var enkla. Den som skulle vinna matchen fick ta julledigt som serieledare.
Nu finns det ett max antal tecken man får använda på laget.se, så jag tänker inte beskriva vad som hände mål för mål utan i lite större drag och avsluta med en liten analys varför Öjaby kommer vinna serien i vår.
Öjaby kom till spela med samtliga spelare utom Nils och Teodor. Dennis hade med andra ord angenäma ”bekymmer” att få ihop bra och jämna femmor. Vi passade även på att tacka Dennis för hans jobb precis innan matchen och överlämnade en liten present från grabbarna. Tack Dennis, du är guld värd!
Matchen började i ett högt tempo och chanserna avlöste varandra och Vipers fick en smakstart och hade redan efter 3.06 ledningen med 2-0. Men Öjaby spelade bra och reducerade till 1-2 av Ludde på en retur.
Vipers två powerplay i första perioden och lyckades sätta upp ett snabbt passningsspel och göra mål på båda. Detta trots att vår boxplay var fantastiskt mycket bättre än mot Älmhult. Öjabys killar slet och stretade emot bra. Vipers hade dock ett inövat powerplay som ofta avlutades med tre snabba pass och att duktige Emil Nyh stänkte upp bollen helt kliniskt i krysset bakom Lindhe.
Vi gick till pausvila med siffrorna 2-3, men känslan var att det var precis så jämn match som vi förväntat oss.
Mittakten blev verkligen en konstig period. Första nio minuterna så var allt sig likt och båda lagen gjorde två mål. Men efter 9.45 så fick Vipers spelare Albert Österberg 5 minuters utvisning för hårt spel. Vipers spelare gjorde en ful hämndaktion som domaren inte var sen att blåsa för.
Öjaby kunde sätta upp ett mycket snabbt och snyggt powerplay och redan efter 29 sekunder gjorde Lukas mål.
Sedan tyckte domaren Kjell att Vipers utvisade spelare skulle få komma in, men efter protester från både undertecknad och Vipers tränare (!), så förstod Kjell att det var en femma som hans kollega Leif dömt ut. Så fortsatt numerärt övertag i fem minuter, och vilket propagandaspel av killarna i Öjaby som tackade genom att göra tre mål till och ytterligare ett bara en sekund efter att Vipers blivit fulltaliga.
Öjaby spelade sina kanske bästa fem powerplay-minuter under hela säsongen och Dennis har verkligen hittat ett gäng som kan leverera i PP med Ludde, Lukas, Viktor, Leo och Potte. Sen bytte Hoff, Isak och Duhr mycket med dessa killar (5 minuter är lång tid).
Resultattavlan visade 9-5 när signalen för periodvila ljöd. Det var inte många som hade förväntat sig på förhand.
Tredje perioden började lika bra som den andra slutade och Öjaby utökade till 10-5 efter ett snyggt frislag. Nu trodde många att matchen var avgjord, men Vipers började jaga och målen trillade in liksom utvisningarna för Öjaby. Vipers gjorde två mål i powerplay och då ska ändå läggas till att våra killar i Öjaby var fortsatt oerhört bra i boxplay, men kunde inte värja sig för Vipers snabba spel. Isak Oskarsson täckte enormt många bollar både med sina ben och klubba och Isak Lindhe motade många bollar.
Vi kan också glädja oss att vi lyckades döda ett av Vipers numerära överläge. Ett fall framåt.
Slutet på matchen blev lika jobbigt som i Älmhult och med endast 20 sekunder kvar kunde Vipers göra 10-10. Grabbarna i Öjaby gjorde en sista forcering och det var inte långt borta att vi kunde sätta ett sent segermål.
Vipers firade som segrare, och ska såklart vara glada för sin upphämtning. Det är mycket psykologi och alltid lättare att jaga än att vara jagad. Men det var ändå delad pott.
Svårt att inte nämna att domarinsatserna var bedrövliga bitvis. Även om vi ibland fick med oss en del konstiga domslut, så har jag svårt att släppa att ingen av domarna säger till Vipers ledare som både är ute på planen och även springer bakom vårt mål för att protestera.
Även situationen där alla var säkra på att Öjaby skulle spela powerplay och förberedde på det och domaren istället säger till Tekarn att sätta sig i utvisningsbåset för fasthållning. Hur kan en spelare som är först och har bollen åka ut för fasthållning? Specsaversvarning på den situationen. Sen spelade vi ganska länge med 6 spelare utan att Leif och Kjell uppmärksammade det.
Men precis som när vi mötte Ingelstad, så lyckas detta domarpar reta upp alla i båda lagen och att lägga fokus på dåliga domare brukar bara vara negativt och inte ge någon energi. När matchen är slut, så är det bara att lägga det bakom sig och tacka domare och motspelare. Stort kudos till Dennis som hämtade några av våra killar i omklädningsrummet och beodrade ut grabbarna att tacka domarna. Det svider att förlora, men att skylla på nån annan eller inte uppträda som gentleman är oacceptabelt.
Vad kan vi ta med oss från denna match? Direkt efter matchen var besvikelsen förbaskat stor och känslan att tappa en ledning är jobbig, men tack vare denna poäng har vi allt i egna händer. Vinner vi resterande matcher så är det vi som kan fira med guldhattar i Fortnox den 15 mars. Vi har för övrigt bara förlorat en av 8 matcher i serien. När vi spelar som bäst, är vi ett bättre lag än Vipers,
Det finns många positiva saker från matchen mot Vipers;
1. Otroligt bra gäng och skön lagkänsla
2. Grymt bra målvaktspel
3. Vi gjorde 5 mål i powerplay
4. Boxplay blir bättre och bättre
5. Alla hjälper alla och uppträder som ett lag
6. Många olika målskyttar
6. En coach som brinner för detta och blir säkrare för varje match
Vad måste bli bättre? Vi har inte råd att ge bort bollen som vi gjorde vid flera av Vipers mål och vi måste kunna spela lugnt och kontrollerat i slutet av matcherna. Headcoach Dennis måste matcha killarna hårdare i slutskedet av matchen och gå ner på folk. Känn av vilka som är heta.
Detta är såklart inga enkla saker, men höjer alla sig ett snäpp och går ut och bara har roligt, så vinner vi den 15:e mars. ÖÖÖÖöööjabyyyy
Vid "pennan" Johan Sjöblom
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera