Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjaby Sport Innebandyklubb Herrsenior B-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjaby Sport Innebandyklubb Herrsenior B-lag.
Herrsenior B-lag
Följ oss för uppdateringar
I strålande brittsommarväder var det dags seriepremiär för våra 03:or mot Gransholm. Stämningen utanför hallen i Gemla var aningen spänd och förväntansfull. Matchen är ett derby med många spännande bataljer, då många av killarna i Öjaby är lagkamrater med en del av grabbarna i Gransholm i fotbollen. Många ”psykningar” har skett på sociala medier och i skolan mellan spelarna senaste dagarna och har gett en härlig inramning.
Den mest anmärkningsvärda duellen varpå förhand dock mellan bröderna #11 Erik och #12 Axel Johansson som nu fick chansen att mäta krafterna mot varandra på innebandyplanen.
Gransholm hade precis som vi endast en träningsmatch i benen där laget åkte på en ordentlig förlust mot Alvesta. Men vann då tredje perioden och hade en bra känsla i laget (enligt säkra källor).
I Öjaby saknades Ludde, Teodor, Viktor och Nils. Men David Hoff hoppade in med kort varsel.
Dennis Söderling stod för första gången i båset för Öjabys P03 och det kändes som åskådare mycket tryggt. Välkommen Dennis!
Domarna Sean Nouruz och Filip Karlsson drog igång matchen redan 10 minuter innan planerat och Öjaby fick en smakstart när #19 Leo Widstrand redan efter 40 sekunder kunde dra iväg ett skott som med hjälp av en spelare i Gransholm styrdes upp i krysset.
Sedan lyckades Gransholm försvara sig på ett bra sätt under 6 minuter och matchbilden var relativt avvaktande och spelet böljade fram och tillbaka. Då gjorde #94 David Hoff en fantastisk soloräd och snurrade upp hela Gransholms lag och avslutade på ett distinkt sätt genom att skjuta bollen stenhårt bakom Gransholms burväktare. 0-2 på resultattavlan och våra killar jublade igen.
Gransholm tog sig samman och # 51 Gustav Sjödahl reducerade till 1-2 8.06 in i perioden. Ett snyggt mål som var omöjligt för vår keeper Isak Lindhe att ta.
Efter reduceringsmålet steppade Gransholm upp ett snäpp, men då var det #4 Emil Ulvagården som assisterad av #21 Isak Oskarsson fick iväg ett skott som återigen tog på en spelare i Gransholm och direkt i mål. Skönt att Öjaby också kan ha lite stolpe in ibland. Bara halvminuten senare så gjorde # 15 Filip Duhr mål assisterad av #94 David Hoff.
När lagen gick till periodpaus (1-4) såg Gransholm mycket sega ut och det enda som egentligen var ett orosmoln för Öjaby var att en viss mättnad skulle infinna sig. Nu blev det inte alls så, utan Öjaby ångade på och spelade mycket bra hela mittperioden oxå. #94 David Hoff gjorde hela 3 mål och 1 mål av #77 Theo ”Tekarn” Jonasson.
Slutperioden blev en relativt avvaktande och sömning period. Det som stack ut enormt var att Gransholm fick 2 straffar och #1 Isak Lindhe tog båda straffarna.
Den första straffen var det #88 Olle Söderberg som la, och den var mycket snyggt slagen men Isak överlistade Olle och medans vår målvakt fick jubla över räddningen, så fick Gransholmspelaren fixa till sargen som han sparkade på i frustration.
Straff nummer 2 var lite snabbare, men Isak läste även denna straff snyggt. Oerhört skönt för Isak att få briljera i en match som varit ganska stillsam för honom.
Matchen avslutades med att #15 Filip Duhr och #94 David Hoff satt varsitt mål utan assist.
Sammanfattningsvis kan sägas att Öjaby såg stabila ut hela matchen, även om en del detaljer som uppspel, powerplay och fasta situationer inte riktigt satt där.
Som åskådare så fanns det många glädjeämnen. Oerhört kul att se och framförallt höra (!) hur coach Dennis Söderling dirigerade spelarna på ett trevligt men bestämt sätt. Känns redan som ett vinnande koncept.
En spelare som verkligen också måste hyllas lite extra är #10 Hugo Berglund som genom hela matchen igenom stod för stabilt spel och lyckades totalt eliminera Gransholms bästa spelare #88 Olle Söderberg. Tror knappt inte Gransholmsspelaren fick iväg ett skott på mål tack vare Hugos resoluta spel. Kul att se!
På tisdag väntar en mycket svårare motståndare. Då kommer Alvesta på besök. Men nu njuter vi av segern i seriepremiären. Bra jobbat och stort tack för skön underhållning alla inblandade.
Vid ”pennan” Johan Sjöblom
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera