Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjebyns IBF P-2018
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjebyns IBF P-2018.
P-2018
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar till P-18!
Kul att grabbarna är igång igen!
Vi börjar säsongen med en insamling till lagkassan. Tränarutbildning, anmälan till sammandragen och inköp till det vi ska arrangera behöver finansieras.
Fikalotteri där varje kille i laget själv säljer 25 lotter á 20 kr. Det finns inget krav på antalet vinster men vinsterna ska ha ett värde av minst 175 kr totalt. Swisha sedan in 500 kr till 1230106476 och skriv fikalotteri följt av ert barns namn som meddelande senast 31 oktober. Ex. "Fikalotteri Ingo Persson".
Frågor kan ni ställa här i kommentarerna eller sök upp föräldragruppen på någon av träningarna.
Lycka till!
/Föräldragruppen
Hej! Jag vill bara kolla så jag förstått rätt 😊 Ska varje barn/familj både sälja 25 lotter à 20 kr och dessutom ordna vinster till ett totalt värde av minst 175 kr?
RapporteraOch ska vinsterna lämnas in någonstans, eller hur gör man med dem?
Rapportera
Hej Cajsa! Bra att du frågar! Lotteriet gör ni alltså själva. 20 kr per lott och så skriver ni upp namn och adress på de som köpt. Så att ni kan leverera vinst till de/den som vunnit. När ni gjort lottdragning alltså. Tanken är att man ska baka vinsterna själv. 175kr är från myndigheterna som riktlinje. I praktiken kan man alltså baka en tårta som enda vinst eller typ 2 långpannor och dela upp några rutor i påsar. 500 kr swishar ni sen in till lagkassan och skriver barnets namn i kommentarerna. Hör av dig igen om det är fortsatt oklart./Lisa
RapporteraRapportera
Alltså, om man vill göra på något annat sätt för att få in 500kr till lagkassan så får man ju det men håll er till lagar och myndighetsförordningar. 😊
RapporteraRapportera