Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Öjebyns IBF P-2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Öjebyns IBF P-2013.
P-2013
Följ oss för uppdateringar
God morgon,
Denna information nedan har vi fått av arrangerande lag på söndag som vill att vi fömedlar vidare till er. Givetvis gäller det också dagens sammandrag i Sunderbyn (lördag):
-----------------------------
Svenska innebandyförbundet har gått ut med följande information:
https://www.innebandy.se/norrbotten/inlagg/lista/krav-pa-smittskyddsatgarder-och-vaccinationsbevis-fran-1-december/
Vi bedömer att publiken inte kommer att överstiga 100 personer i hallen, och då gäller smittskyddsåtgärder för alla offentliga tillställningar.
Vid minsta tecken på symtom eller sjukdomskänsla - Stanna hemma!
Håll nere publiken i hallen genom att:
- Samåka i största möjliga mån
- Kom gärna som mest en förälder per barn
- Undvik att ta med släktingar och vänner till sammandraget
För ovaccinerade över 18 år och som av medicinska skäl inte har avråtts från vaccination gäller Folkhälsomyndighetens allmänna råd att vidta försiktighetsåtgärder enligt nedan för att undvika att själv blir smittad och för att undvika spridning av covid-19:
1. hålla avstånd till andra människor.
2. särskilt undvika nära kontakter med personer
Att hjälpas åt att hålla smittan nere gäller för alla, och vi hoppas och tror att vi kommer kunna lösa detta tillsammans.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera