Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Örebro Futsal Club Dam
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Örebro Futsal Club Dam.
Dam
Följ oss för uppdateringar
ÖFC har två tjejer med på landslagsläger!
Rebecca Vilén och Ronja Andersson är uttagna till landslagssamling 1-5 december.
Assisterande förbundskaptenen Carlos Olave säger
I truppen till samlingen på Bosön finns hela fem nya namn gentemot EM-kvalsamlingen senast. Ronja Andersson, Tove Sjödin, Madeleine Mårtensson, Rebecca Vilén och My Malmström.
– Det finns några nya spelare i truppen. Det är spelare som vi också tycker förtjänar att få chansen att vara med i landslaget, med tanke på det fantastiska arbete och prestationer de står för i sina respektive klubbar, säger Olave och lägger till:
– Vi tror att de kan hjälpa oss att bli ännu bättre – och dessutom att de kan passa in i de idéer som vi har kring hur vi vill spela.
Läs hela nyheten här!
Vi är naturligtvis stolta och glada över att vi nu har tjejer på landslagsläger och vi önskar dem stort lycka till!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera