Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nol IK P-10
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nol IK P-10.
P-10
Följ oss för uppdateringar
Hej,
Den här våren har vi ansvar för caféet vecka 18. Det ligger hemmamatcher som vi behöver bemanna på lördag och söndag.
Om man inte kan den tiden man är tilldelad ansvarar man för att byta tid med någon annan i laget Det är många matcher och vi är inte så många spelare så alla utom tränarna har fått varsin tid. Jag bakar och tar med något för försäljning på söndagen. Kan någon baka och ta med sig på lördagen?
Svara här i tråden att ni har tagit del av informationen.
Lördag 4/5, Match: F12/13 kl. 10.00, cafétid: 9.30-11.30 Alexander L (hämtar kassan)
Lördag 4/5 Match: A-laget 15.00, cafétid: 14.15-17.00 Åska, Lamar
Söndag 5/5 Match: P14 10.00, cafétid: 9.30-11.15 Ville
Söndag 5/5 Match: P11 11.30, cafétid 11.15-13.00 Alexander P
Söndag 5/5 Match: F10/11 13.00, cafétid 13.00-14.30 Mohkam (lämnar kassan)
//Sara
CAFÉRUTINER NOL IK
• Vi kommer att använda oss av Caféboden när det är matcher, förutom när A-laget eller damjuniorer har match på naturgräset, då bemannar vi caféet i klubbhuset.
• Då vår ”vaktmästare” inte är kvar i tjänst i klubbhuset ingår numer att man ska städa i klubbhuset under sitt cafépass. Städa rent i korridor, på toaletter, i caféutrymmet och där borden står. Töm sopor osv. Städredskap finns i städförrådet. Man bör städa efter sista matchen för veckan och därför rekommenderas att man kanske har en extra person på sista passet.
• Ta fram varor ur förrådet (vit dörr mitt emot cafét) och ta med ut till caféboden, chips, godis, hembakat osv och ta med till caféboden om det inte är match på naturgräset.
• Sätt på kaffe.
• Saknas det mjölk till kaffet? Ta pengar ur kassan och skicka någon att köpa.
• Korv och bröd skall finnas för försäljning på A-lagets matcher. Korv & bröd finns i frysen i förrådet. Kastrull & kokplatta hittar du i köket. Lägg i korv efter hand som de säljs. (Korven får inte ligga i flera timmar, högst 2 timmar). Vid servering av korv måste korven vara över 65 grader. Plasthandskar måste bäras av den som serverar korv & bröd.
• Sätt ut café-skylten utanför klubbstugan vid A-lagsmatcher och juniormatcher. (finns innanför entrén: blå/vitmålad träskylt)
• Var noggrann med hygien! Det finns handskar, handsprit, tvål etc i förrådet. Tvätta händerna innan ni börjar och under tiden ni står i cafét.
• Domaren får gratis fika.
• Efter passet skall det plockas undan och städas. Viktigt att allt plockas in; även engångsmuggarna. Ställ in varorna i förrådet.
• Fyll på drickor i kylen!
• Torka bänkarna och diska upp. Sopa av och ställ i ordning stolar och bord. Vid behov, töm soporna (soptunnor finns på utsidan) och fyll på med nya påsar/säckar (dessa hittar du rummet märkt städ)
• Ta in caféskylten.
• Viktigt att du låser förrådet. Kolla med tränarna så de låser klubbstugan.
• Om något är trasigt eller slut, skriv detta på lappen som sitter på dörren där vi har all fika. Skriv även vilket datum det är.
Lämna över kassan till nästa förälder eller föräldrarepresentant för laget (enligt överenskommelse).
Måndagar hämtas kassan hos Maria Källgren Holm, Egnahemsvägen 31 tidigast kl 18.00. Stäm av med henne om tid. Telefonnummer: 0704–753453
Söndag kväll lämnas kassan hos Maria Källgren Holm. Ring först: 0704–753453. Dessa tider gäller varje vecka, oavsett om det är match eller inte måndagar/söndagar.
Det är av största vikt att hämtning och lämning av kassan sker måndag och söndag för att inte Maria skall behöva vara standby hela veckorna! Den som har första passet i ert lag har ansvar att hämta kassan och den som avslutar ert pass har ansvar för att den lämnas.
| Aroseniusskolan aktivitetsdag | 5 jun, 08:00 |
| Da Vinci skolan | 9 jun, 09:00 |
| Da Vinci skolan | 10 jun, 09:00 |
| 30 apr | Premiär på naturgräs A-laget! |
| 30 apr | Bli stödmedlem i Nol IK |
| 29 apr | Fotbollsskolan 2026 sista dagen imorgon 30/4 |
| 16 apr | Fotbollsglädje på Nolängen! |
| 13 apr | Fotbollsskolan 2026 |
👌
RapporteraRapportera
👍
RapporteraRapportera