Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Nässjö IBF Herrar Div 2
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Nässjö IBF Herrar Div 2.
Herrar Div 2
Följ oss för uppdateringar
6:e raka segern i Lördags mot Jönköping city!
Då var ännu en match lagd till handlingarna och det slutade med ännu en seger, den 6:e raka så det är en fin svit vi börjat bygga upp tack vare hårt jobb.
Matchen börjar väldigt bra och vi glider ifrån till en 4-1 ledning efter första perioden som tidigt i andra blir 5-1, som två inledande målen av Ylen och dom tre följande hängda av en viss Crona. Vi hamnar sedan i en lite dipp i matchen samtidigt som City spelar en bra innebandy och de hinner med 2 reduceringar innan sista period-vilan så inför den har vi resultatet 5-3.
Matchen står och väger lite i inledningen av tredje och City får efter tre minuter in en reducering till. Vi lyckas snabbt återta vår tvåmåls-ledning genom Dellfors. Matchen fortsätter att vara ganska jämn men det känns som att det är vi som skapar dom farligaste chanserna så enligt mig så kommer ännu en reducering av City något orättvist och matchen blir än mer oviss och ställningen 6-5. Vi fortsätter skapa en hel del chanser men Citys för dagens bästa spelare målisen håller tätt och det blir en riktig nagelbitare på slutet.
Men så kommer det förlösande målet, med en minut kvar av matchen bryter capitano Erik Schöld in och smeker in 7-5. City har efter detta inte riktigt kraft för att mobilisera och vi spelar av matchen som således slutar 7-5.
En helt okej genomförd match utan att vara någon av säsongens bästa. Vi är starka och otroligt svårslagna för tillfället och vi har en förmåga att vara där på rätt plats när matcherna ska avgöras mot slutet, något man får genom riktigt hårt jobb. City är ett bra innebandylag och det är mig mycket förvånande att vi hittar dom på jumbo-platsen. Deras målskillnad påvisar ju dock att det är idel jämna matcher så det är på inget sätt ett lätt motstånd.
Vi tar med oss 3 friska pinnar till lagfesten efter matchen och vi befäster kvalplatsen i serien och sätter fortsatt press på Moheda i toppen. Fyra matcher kvar och allt kan hända, det gäller att ge allt hela tiden!
Lite extra ros i matchen går till vår målis Runbom som är stabil och trygg, backen Björn Lundberg som gör ungefär 0 misstag och forwarden Rickard Crona som sliter starkt och kröner det med 3 baljor.
Också en ros till vår publik, för dagen 153 röststarka personer. 2 hemmamatcher kvar och jag hoppas att vi kan fylla hallen ännu mer kommande matcher.
Närmast på Lördag väntar KF-Ljungby borta så har du inga lördags-planer så ses vi där 13:30 annars lirar vi redan nästa Onsdag hemma i sporthallen igen, 20:00 i Nässjö sporthall mot JIK B.
//Crille
| Träning | 5 jan, 19:00 |
| Träning | 6 jan, 18:00 |
| Träning | 7 jan, 18:00 |
| Slätafly/SK IBK (hemma) | 11 jan, 17:00 |
| Träning | 12 jan, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera