Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myggenäs IBK P/F-14
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myggenäs IBK P/F-14.
P/F-14
Följ oss för uppdateringar
Hej alla föräldrar
Nu närmar vi oss jul med lite efterlängtad ledighet. Här kommer lite info om träningsläget under resten av året.
Då vi ställer upp i Sibben cup och vi vill ha grabbarna i fin form tills dess så kommer vi att träna lite mer än vi brukar. Följande aktiviteter kvarstår innan årsskiftet:
*Träning måndagen 15/12 vanlig tid.
*Föräldramatch fredagen 19/12. 17:15-18:45.
*SSL-match Pixbo-Linnköping 20/12 med möjlighet att träffa spelare innan matchen. Vi jobbar på att få biljetter till kraftigt reducerat pris (ca 50 kr). Lag från hela klubben åker ner och tittar på matchen. Mer info kommer då vi inte är i mål riktigt ännu.
* Packning Almö Livs (se tidigare utskick)
*Träning måndagen 29/12
Föräldramatchen fredagen 19/12 blir årets höjdpunkt där vi hoppas att så många föräldrar som möjligt kan vara med. Om ni själva inte kan vara med får ni även ställa upp med äldre syskon i matchen. Det kommer att finnas låneklubbor i left men tyvärr inte i right.
Lagkapten för föräldralaget blir David (Loves pappa) som ser till att föräldrarna ställer upp med lag samt en målvakt (målvaktskläder finns att låna). Detta blir kul⭐
Vi avslutar träningen med fika.
Mvh
Tränarna P14
Endast sidans medlemmar kan kommentera
| Träning | 29 dec, 18:15 |
| Sibben Cup | 2 jan, 08:00 |
| FBC Lerum Utveckling P14 Röd (hemma) | 10 jan, 09:30 |
| Herrestads AIF P13/14 Blått (hemma) | 10 jan, 10:30 |
| Landvetter IBK P14 blå (hemma) | 16 jan, 19:30 |
Som ni läst ovan, nu är det dags att visa att en förälder aldrig backar från en riktig utmaning, att erfarenhet slår ungdomlig snabbhet och att vi kan överleva tre byten utan att behöva syrgas.
RapporteraBaserat på senaste tidens matcher bedömmer jag att risken är obefintlig att någon skulle vara för bra för att ställa upp. Så inga ursäkter alla skall med!
Har vi någon som har tidigare erfarenhet alt bara en stor vilja att prova på att vara målvakt vore det bra att veta inför. Allt för att vi skall slippa lotta på fredag.
Så svara gärna här att ni kommer (går bra med muntligt svar på träningen) och svara gärna om ni vill vara målvakt.
PS. Tack för förtroendet Magnus. (har dock inget minne alls om att vi pratat om detta) DS.
Rapportera
Hej! Jag kan stå i mål men om min rygg inte hinner bli bra så står Vincents storebror.
RapporteraRapportera
Jag kommer och spelar David (Men jag är inte målvakt)
RapporteraRapportera
Vi har en fd avdankad hockeymålvakt som kan stå annars (Karls pappa ) annars är väl Sixtens mamma Erica målvakt? :)
RapporteraRapportera
Jag är med 👊
RapporteraRapportera
Jag tar med mig mina målvaktkläder till på fredag så får vi se
RapporteraRapportera
Match on!
RapporteraRapportera
Jag är med👍
RapporteraRapportera
Anders kommer 👌
RapporteraRapportera
Christoffer är med!👍
RapporteraRapportera
Har en right ifall nån behöver låna
RapporteraRapportera
Michelle du ska väl vara med
RapporteraRapportera