Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK P-13
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK P-13.
P-13
Följ oss för uppdateringar
Det börjar närma sig Mossens årliga evenemang för hela familjen, Mossendagen!
Datum för evenemanget är lördagen den 30 augusti, kl 10.00-13.00. Mossendagen kommer i vanlig ordning att genomföras på konstgräsplanen Guldheden Södra.
Vi samlas för en rolig dag tillsammans med olika aktiviteter för både stora och små. Mossens lag ansvarar tillsammans med föräldrar för olika stationer. Det kommer att finnas korv och hamburgare samt fika till försäljning och lotteri som det brukar. I år blir ingen mixad fotbollscup utan istället blir det olika roliga stationer med fotbollsaktiviteter, toppenbra uppvärmning för de som sen under eftermiddagen har matcher! Ni kan också passa på att second hand-shoppa. Ta gärna med en släkting, vän eller kanske grannen!
Vi lagföräldrar samordnar dagen, men vi behöver lite hjälp ifrån er- små enkla uppgifter som gör stor skillnad och hjälper dagen att flyta på!
Det vårt lag ska bidra med:
- Att baka 2 kakor, fria från nötter,mandlar och fröer. Vilka kan tänka sig att baka?
- 5 små vinster till barntombolan. Varje vinst bör vara värd ca 20 kr, det funkar med nåt fint begagnat. Vilka kan tänka sig att bidra till barntombolan?
- Två vuxenvinster a 100 kr eller 4 a 50 kr. Går såklart bra med nåt bättre begagnat som ser nytt ut eller nåt ni köpt men som aldrig använts. Vilka kan tänka sig att bidra med vuxenvinster?
- Bemmaning och fix vid grillstationen. Förutom oss lagföräldrar har Rolf erbjudit sig att hjälpa till vid grillen. Vi behöver ha 3-4 personer till så att vi kan dela upp i två skift, ett 9-11 och ett 11-13.30. Vilka ställer upp och grillar med oss?
Meddela här i tråden vilket du kan ställa upp med, så återkommer vi med mer detaljerad info till er.
För er som vill skänka kläder och material till second hand-försäljningen:
Ni lämnar era saker på Valhalla IP där det finns en låda vid ingången. Det går ENDAST att lämna saker under..
Måndagar 20-21.30
Onsdagar 18.30-20.00
Torsdagar 18.30-20.00
Tänk på att enbart lämna in saker relaterade till fotboll och/eller andra sporter, till exempel träningskläder, skor eller skydd. Det går bra att märka sina varor med eget swish-nummer och pris. Ni kan också välja att vinsten går till Mossen genom att inte märka era saker.
Kallelse kommer att skickas ut till alla barn, och vi vill ha in anmälan senast 27 augusti för att arrangerande lag ska kunna planera.
Varma (och lite ringrostiga) hälsningar,
Johanna Rönnqvistoch Daniela Balas, lagföräldrar
| Träning | 9 jun, 17:30 |
| Träning | 11 jun, 17:00 |
| Kareby IS (borta) | 13 jun, 13:45 |
| Nol IK (borta) | 14 jun, 13:30 |
| Qviding FIF 2 (hemma) | 14 jun, 14:00 |
7 jun, 12:30 Lexby 22 Konstgräs
6 jun, 16:30 Guldheden Södra 12 Konstgräs
6 jun, 12:00 Guldheden Södra 11 Konstgräs
Kul med Mossendagen!
Rapporteravi kan fixa en vuxenvinst och en barnvinst.
Rapportera
Jag kan baka 1 kaka.
RapporteraRapportera
Jag kan baka en kaka
RapporteraRapportera
Jag kan också baka något!
RapporteraRapportera
Tack till er som var snabba att svara! Carolina, eftersom två redan hann erbjuda bak sparar vi din kaka till nästa gång. Vi behöver fortfarande 1 vuxenvinst till samt fyra små barnvinster. Det viktigaste är dock att vi behöver minst 3 huvuden till som kan hjälpa till med grillningen. Får vi ihop det kan vi dela upp i två kortare skift, Det är väl schysstast att vi delar solidariskt på dessa uppgifter? 😊
RapporteraRapportera
Jag kan grilla!
RapporteraRapportera
Jag hjälper gärna till med grillning också.
RapporteraRapportera
Jag kan fixa en vuxenvinst och en barnvinst
RapporteraRapportera
Jag kan fixa 3 vinster till barntombolan.
RapporteraRapportera
Åh så bra! Då är kakor och vinster klara. Härligt!
RapporteraGärna 1-2 till grillare med så är vi i hamn. Jag återkommer till er alla med mer info när det närmar sig, och så gör vi upp två kortare grillskift i samråd. ☺
Rapportera
Hej! Jag kan hjälpa till med grillningen kl 9-11.
RapporteraRapportera
Hej. Nån av Antons föräldrar kan hjälpa till vid grillen om det behövs.
RapporteraRapportera
Superbra allihop! Då har vi både bemanning, kakbak och priser klara. Jag kontaktar samtliga kring inlämning av priser/kakor/grillning.
RapporteraRapportera
Hej, jag har säkert missat infon om var jag lämnar vinster till tombolan? Var och när? Jag har fixat 4 kuliga grejer.
RapporteraRapportera
Hej Helena, vad fint att du fixat vinster. Vi kommer höra av oss till er som har ”uppgifter” under dagen med separat info.
RapporteraRapportera
Claes hjälper till när han är där med 11-13 ish
RapporteraRapportera
Hej igen! Om det finns utrymme för önskemål om tid, så grillar jag gärna tidiga passet.
RapporteraRapportera
Hej! Förlåt att jag frågar igen. Men var och när ska jag lämna vinsterna?
RapporteraRapportera
Hej Helena! Du lämnar priserna senast 09.45 vid lotteristationen på plan. Om nåt är oklart i morgon kan du messa mig på 0736-041186!
RapporteraRapportera
Tack alla föräldrar som hjälptes åt vid grillen idag. Det var ett stort tryck på mat så ett extra tack till er som kom och spontant hjälpte till där det bäst behövdes, Kul att jobba ihop med er, tycker jag!
RapporteraRapportera