Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Malmbergets AIF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Malmbergets AIF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Ett litet referat av första träningsmatchen för säsongen.
Kiruna i april är definitivt inte varmt -8 grader och nordlig vind.
Med tanke på förutsättningarna med kort om folk så for vi upp till Kiruna med 16 tjejer i bussen varav hälften skadade eller sjuka.
På uppvärmningen klev 2 st av och någon minut in i matchen den tredje.
Matchen började som om vi inte haft 7 månaders uppehåll vi ägde matchen och 0 - 1 kom ganska fort och 2 an var på gång, Skott utanför, helt ensam med målvakten där deras målis gör en kanonräddning, så vi fick vänta på 2 an och på ett slumpanfall gör Kirunas snabbe forward en individuell prestation och kvitterar till 1-1. Då vänder matchen och kiruna tar över helt och hållet vi får bara försvara oss men gör det bra 1 - 1 i halvlek och benen på oss ser ut som betongpelare. Och till råga på allt så kliver 4 spelaren av
I andra halvlek så börjar Kiruna bäst och pressar oss och gör 2-1 välförtjänt, efter det så kommer vi igen vi får igång lite anfallsfotboll och kvitterar till 2-2.
Med tanke på att vi knappt är folk och första matchen -8 grader nordlig vind och bena som betongpelare så känns deras frispark till 3-2 som rättvis. Då känns det tungt men som så många gånger förr så vägrar detta lag att förlora några matcher, med 5 minuter kvar så rullar vi upp bollen snyggt på högerkant och inspel i mitten och perfekt träff rakt utifrån straffområdet 3-3 otagbart och vi får även en sista het målchans att avgöra men tyvärr.
3-3 känns ganska rättvist med tanke på matchen.
Som vanligt när vi spelar så var fansen på plats, var vi än är så finns de på läktaren
Fantastisk att se dessa blåfrysna fans sitta på läktaren och tappert heja på oss
VÄRLDSKLASS
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera