Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lidingö SK Handboll F2012/2013 (F13/12)
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lidingö SK Handboll F2012/2013 (F13/12).
F2012/2013 (F13/12)
Följ oss för uppdateringar
Östbollen
Så var det dags för Östbollen igen vilken denna söndag spelades ute i Huddinge.
Första matchen möter vi Huddinge. Ett lag vi mött flera gånger tidigare och där vi då förlorat med rätt många mål. I dagens match visar vi att vi vill vara med från början. Vi krigar såväl bakåt som framåt och stora delar av matchen är det väldigt jämt. Vi får till vårt styrda spel och många spelare kliver på och presterar. I slutet lyckas tyvärr Huddinge med att göra mål och vinner med ett mål! Det är aldrig kul att förlora men denna match går vi ändå rakryggade! Slutresultat 11-12.
I andra matchen möter vi ett starkt Tumba! Vi kommer inte alls till framåt. I första halvlek står det 3-7 till Tumba. Vi försöker korrigera anfallsspelet och tycker ändå att vi lyfter oss i andra halvlek. Dock är Tumba en storlek för stora o j vi förlorar med 8-17.
Sista matchen har vi Sollentuna som motståndare. Ett lag som spelar snabb handboll. Vi pratar innan matchen om vikten av att ladda om. Tyvärr är vi inte med på tårna när matchen är igång och det präglar sedan matchen. Framåt går det i stå även om vi varvar med fina individuella prestationer. 8-15 vinner Sollentuna med. Vi tar med oss att vi lyfter oss i andra halvlek och att vi spelar ett tuffare försvar. Anfallsspelet framåt höjer sig också och vi får till bättre fart och rörelse framåt!
I veckan ser vi fram emot torsdagens träningsmatch mot Årsta, men innan dess klubbens individuella specialträning där vi kommer träna tillsammans med p 2012/13.
I brist på annan bild får ni dras med denna bild som Jenny P tagit.
| Ungdomsavslutning | 12 maj, 18:30 |
| Träning | 13 maj, 17:45 |
| Träning | 14 maj, 18:00 |
| Träning | 18 maj, 17:30 |
| Träning | 20 maj, 17:45 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera