Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Långemåla IF Seniorlag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Långemåla IF Seniorlag Damer.
Seniorlag Damer
Följ oss för uppdateringar
När inte ens vinden vill hjälpa oss är det tufft. Vi vill verkligen spela fotboll och visa att vi kan det. Vi gjorde det inte enkelt för Madesjö att vinna idag. Första halvleken hade vi medvind och vår backlinjen var stabil och gjorde ett bra jobb, men vi hade väldigt svårt att bygga upp våra anfall. Vi flyttade runt en del spelare som schackpjäser idag, men lyckades inte hitta några bra drag för att få till det.
Madesjö hade egentligen inte så mycket farligt framåt, heller. Deras första mål kom tidigt i andra halvlek när vi inte hade kommit upp på tårna och inte hade börjat vänja oss med motvinden:-(. Det var tungt att det kom så snabbt (Emmy trodde Madesjötjejerna hade fått jättemycket skäll i halvtid). Men det var ett bra skott och vinden hjälpte dom också! Inte mycket att göra åt det skottet för Ida. Det höjde deras humör och tog på vårt.
Andra målet var en miss, en såndär som vi brukar bjuda på ibland, när en påpasslig anfallare snappar åt sig bollen. Sedan kämpar vi på resten av halvleken, men det händer inte speciellt mycket mer i matchen och den slutar 2 - 0.
Idag får vi ta med oss första halvlek tycker jag, när vi var först på de flesta bollarna och hade med oss 0 - 0 i halvtid.
Nenne
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera