Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Katrineholms SK FK KSK Futsal Herr
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Katrineholms SK FK KSK Futsal Herr.
KSK Futsal Herr
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Här kommer lite uppdatering kring nuläget och lite förutsättningar inför kommande säsong
Truppen och ledarteam
Ni kan se under länken "Laget" på denna sida namn på de som ingår i truppen. Ledarteamet kommer precis som tidigare år att bestå av undertecknad och Roger Hovsby, vi hoppas kunna återkomma med några nya inslag i ledarteamet inom närmsta tiden
Första träningen och uppstartsmöte
tanken är att vi startar träningen den 7 oktober och kommer därefter att träna tisdagar kl 19.30-21.00 i Järvenhallen. I samband med första träningen tar vi oxå ett lite kort uppstartsmöte i hallen. Kallelser till träningar kommer via laget.se
Seriespel
Vi kommer att spela med ett lag i division 1 och troligen även ett i division 2. I division 1 kommer det att vara 6 lag så totalt 10 matcher under säsongen. Hur många och vilka lag som kommer ingå i division 2 är inte helt klart, men det kommer bli ungefär 8-10 matcher även där. Matcherna i båda serierna spelas under perioden november till februari. Så fort vi har koll på seriematcherna så kommer de läggas till i kalendern här på laget.se
Katrineholm Cup Futsal
Utöver seriespelet så har KSK en egen Futsalcup i januari där vi kommer delta med (minst) ett lag i herrklassen som spelas den 3 januari. Mer info kommer när vi närmar oss.
Kostnader, futsalregistrering och arbetsdag
För att kunna spela seriematcher för KSK så behöver spelare vara medlemmar i KSK, medlemsavgiften är 200kr/år.
Utöver det så kommer spelare behöva betala 200kr för att täcka del av kostnaderna för verksamheten (anmälningsavgifter, hallhyror, domarkostnader, material med mera). Totalt alltså 400kr per spelare för att delta under futsalsäsongen.
Spelare behöver även vara futsalregistrerade för KSK, vilket är helt särskilt från Fotboll. En spelare kan alltså spela Futsal med KSK och Fotboll med en annan förening (tex KAIK eller Julita)
Dessutom kommer en arbetsdag att göras av träningsgruppen i samband med KSKs futsalcup där vi kommer ansvara för sekretariaten (matchklocka och resultat) och vara matchvärdar på Damklassen som spelas den 2 januari.
Om ni har några frågor så kan ni kommentera på denna nyhet.
Träning | 23 okt, 19:30 |
Ungdomsavslutning | 24 okt, 17:30 |
Träning | 28 okt, 19:30 |
Träning | 4 nov, 19:30 |
IK Norrköping (hemma) | 9 nov, 17:00 |
Vi skjuter fram starten på träningen en vecka till 14 oktober,
RapporteraKallelse kommer via laget.se. Vi ses!
Rapportera