Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsängens SK Herrar U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsängens SK Herrar U.
Herrar U
Följ oss för uppdateringar
Jaha, nu har vi varit i gång igen. 2 matcher har vi spelat. Första matchen var mot Tumba på bortaplan. Vi fick spela i deras stora hall vilket var roligt då det ger mycket yta att jobba på. Vi har pratat mycket om vårat försvarsspel på träningarna den senaste tiden, nja vi har inte bara pratat om det vi har också tränat på det ganska mycket. Matchen mot Tumba så hade vi som mål att komma i nivå i försvarsspelet från början och sedan hålla det genom hela matchen. Vi lyckades verkligen, i halvlek står det 14-1 till oss. Våra målvakter fick en bekväm resa då det är så mycket lättare att rädda skott från 10 meter än de skott som kommer från 6 meter. Men självklart så måste även våra målvakter göra jobbet och de gjorde dom med beröm godkänt. Vi gör totalt 28 mål på hela matchen, 15 av dom är kontringar. Precis så vill vi spela, snabbt med näsan mot mål.
Match nummer två var på måndagen mot Bollstanäs. Matchen spelades på deras hemmaplan. Vi kommer även här upp i nivå i försvarsspelet från start och sätter upp bra spel från egen planhalva. Vår ena målvakt fick lämna återbud på grund av sjukdom. Detta gjorde att vi fick tillfälle att spela med en utespelare i mål för att kunna träna på 7 mot 6. Med en riktig målvakt och en utespelare i mål så var upplägget lite annorlunda men det var inget som märktes. Många fina räddningar av våra målisar och snabba kontringar gjorde att vi fick en bra resa genom hela matchen. I denna match gjorde vi också 28 mål.
Det som var lite roligt om man tittar på dessa matcher är att det blev samma resultat 28-8 i båda. Alla spelare gör det helt fantastiskt bra. Att vi sedan får fira med vår nya segersång båda gångerna gör det bara lite roligare.
Vi gjorde även ett jobb tillsmans med försäljning både lördag och söndag. Vi hade hand om ett kafé under en förställning. Det var mycket väl förberett av familjerna Klismo, Jofs och Hammer. Otroligt vilket bra jobb ni har gjort. Alla killar och föräldrar jobba strålande under de två tillfällena. Tänk vad det går enkelt att göra något när alla hjälper till.
Ny vecka med träningar som vanligt är det som gäller.
Jag kommer säkerligen träffa dig i en handbollshall nästa gång.
/Anders
Inga kommande aktiviteter
| 11 dec | Para Handbollsfestivalen |
| 28 nov | Grattis till uttagning Edwin!! |
| 17 nov | Dunrossdagarna 2025 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera