Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsängens SK Herrar U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsängens SK Herrar U.
Herrar U
Följ oss för uppdateringar
Söndag morgon, samling 8.20 i Täby. Två matcher denna dag mot Täby och Bollstanäs.
Först ut var matchen mot Täby. Vi hamnar i underläge med 3-5. Täby spelar smart och vi är inte noggranna i avsluten. Vi börjar spela det vi är bra på, enkelt anfallsspel och håller tätt bakåt. De gånger det kommer förbi någon så räddar våra målvakter. Halvtid, vi leder med ett mål. Andra halvlek så släpper vi på bromsen och kör. Vi går upp i en 6 målsledning. då börjar Täby spela sitt man man försvar och vi blir stressade och slänger i väg konstiga passningar. Vi reder ut stormen och vinner matchen med några mål. Det är alltid kul att möta Täby, trevliga ledare och spelare som aldrig ger upp.
Match nummer två var mot Bollstanäs och vi tuffade vidare med vårt bra försvar och snabba uppspel. Vi vinner matchen ganska enkelt och låter spelare spela på platser de kanske inte är så vana vid men det är en bra träning.
Bollstanäs är ett trevligt gäng som vill spela handboll och gör det utan gnäll, kul!
LAGET vinner två matcher, vissa gör många mål andra färre men det är lagmaskinen som tuffar framåt och gör det återigen jädrans bra. Våra målvakter gör som vanligt väldigt stabila insatser och står rätt i målet.
Tack för denna söndag som gav en bra känsla inför kommande matcher.
Veckan som kommer består av fysträning på tisdag, onsdag träning i UBG och på torsdag är det avslutning i klubbhuset.
Inga kommande aktiviteter
| 11 dec | Para Handbollsfestivalen |
| 28 nov | Grattis till uttagning Edwin!! |
| 17 nov | Dunrossdagarna 2025 |
👏👏👏
RapporteraRapportera
Här är matchen mot Täby
Rapporteray om du vill titta.
https://youtu.be/5cYfO-33KcM
Rapportera