Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsängens SK Herrar A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsängens SK Herrar A .
Herrar A
Följ oss för uppdateringar
KSK- herrarnas återkomst till div 2 blev en stjärnsmäll på motståndet i Ekhammarhallen. Sundsvall hade inget att sätta emot och Vinrött kunde inkassera 2 poäng och hela 26 plusmål.
Vinnarreceptet blev en tät defensiv och ett mycket snabbt omställningsspel på alla positioner. Kanter och mitt6 kunde springa stora hål i SHK-hemlöpet när bollen gick som på ett snöre mellan 9m. I det uppställda försvaret dirigerade nyförvärvet Adam Lindblom trupperna och Jocke van Leeuwen, Markus Kvarnefalk och Danne Höglund hade bra grepp om sina utmaningar. Försvaret sitter bättre än någonsin och kommer vara den stora framgångsfaktorn i vidare spel.
Sundsvall visade upp prov på pigga spel men hamnade alltsom oftast i den fälla KSK ledde in på, vilket resulterade i spelvändningar där KSK är starka. Kristofer Karlsson visade också upp en del av sin potential i målet, där vi säkerligen kommer att få se ännu fler fina insatser under året.
Slutligen var det härligt att välkomna våra P-99 Anton Selander och Adam Rahali som gjorde debut i seriespel på seniornivå; båda hittade nätet och var stabila i sina insatser i anfall och försvar.
Väl mött till nästa utmaning lördag den 1 oktober kl. 18:30; då väntar förra årets serierival från div 3; Djurgårdens IF. DIF kvalade sig upp i div 2 genom att slå ut Knivstas stolthet Vassunda IF och har inför året förstärkt både på bänken och i spelartruppen. Man gick på en mina i första omgången mot Täby hemma i Engelbrektshallen och är säkerligen fulla av revanschlust. KSK kommer att vara redo, laddade och inställda på 60 minuter kamp och "Kingshandboll".
Vi ses i hallen! //PG
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera