Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsängens SK Herrar A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsängens SK Herrar A .
Herrar A
Följ oss för uppdateringar
IF Gauthiod - KSK 29-37 (11-22)
Det var ett helt annat lag som mönstrades av IFG jämfört med mötet i Ekhammarhallen före jul. På hemmaplan har man med detta lag tagit några fina skalper, segrar mot bl a Vallentuna och Ludvika. KSK hade inte spelat match sedan första veckan i december så farhågorna låg kring att ringrostigheten kunda lägga käppar i hjulen för ytterligare en vinröd fullpoängare.
Manskapet som startade matchen visade dock snabbare än snabbt att KSK kan spela på en hög nivå för division III när laget går för fullt. Efter 18 minuter var ställningen 4-13 och matchen var givetvis avgjord. Vinrött följde planen inför matchen; att byta friskt och att våga ge förtroende till spelare som inte haft startplatser tidigare.
De spelare som kom in på banan såg til att hålla tempot uppe i kontringarna matchen igenom. Ibland lyste det igenom att precision i passningar/avslut och försvarsinsatser kräver ytterligare tid och arbete. Denna speltid kommer att vara värdefull senare i säsongen eller kommande säsonger.
Imponerande stabila insatser i matchen kom från "Igge" Nguesseu, Anton Möller och Jocke van Leeuwen; medan matchens soloprestation bestod i Ahmed Ramic:s "japanare" på passning från halva banan. Snudd på att Esrange ringde Västertorpshallen och frågade efter raketens starttillstånd.
Härnäst väntar Ludvika på bortaplan den 30 januari; en mycket svår match som Kings kommer att fokusera på till 100% kommande veckors träning. Fortsätt att stötta grabbarna på vägen mot avancemang till div II!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera