Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KFUM Örebro Innebandy A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KFUM Örebro Innebandy A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lite information från upptaktsmötet som var i tisdags innan första inomhusträningen:
Vi kommer ha följande träningstider som det ser ut just nu:
Måndagar 21.00-22.30 (Mellringe)
Tisdagar 20.00-21.30 (Tegelbruket)
Onsdagar 20.30-22.00 (Tegelbruket)
Torsdagar 20.30-22.00 (Tegelbruket)
-Till alla träningstider ovan är det samling 15 min innan. Oavsett om du redan är ombytt eller ska byta om. Alla spelare ska, när klockan slår för vår träning, vara ombytta och klara för att kunna värma upp direkt.
-Vi kommer köra utomhus på måndagar i Karlslundsskogen 18.00-19.30 i ca tre veckor till.
-Vi kommer under de tre kommande veckorna (34,35,36) träna på tisdagar och torsdagar, och detta i gäller för alla spelare, nya som vill prova på, som gamla. Från och med vecka 37 kommer det sedan ske en uppdelning truppvis där division 2 kommer träna på tisdagar och torsdagar och division 3 på måndagar och onsdagar.
-Det finns ett intresse av att spela DM samt att det är ett bra tillfälle att få matchträning, därför kommer vi anmäla oss till detta. DM spelas 14-15 september, oklart på vilken ort. Vi har även ett par träningsmatcher som vi förhoppningsvis snart kan boka in.
-Ledarstaben för division 3 håller vi på att diskutera för närvarande, förhoppningsvis kan vi presentera en lösning snart.
-Vad gäller medlemsavgifter, träningsavgifter och TB-kortet så hänvisar vi till Patte. Information om vad som ska betalas, tidpunkt och annan nyttig information kommer vi skicka ut per e-post.
-Alla spelare som ska spela i KFUM Örebro 2013/2014 ska skriva under ett policydokument.
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera